Kredyt na remont – gotówkowy czy hipoteczny?

Wielu z nas decyzję o remoncie pozostawia na okres wakacyjny. To czas, kiedy jest ciepło, więc możemy spokojnie wyjechać i odizolować się rozgardiaszu związanym z remontem. Jednak zanim zaczniemy remontować nasze mieszkanie, musimy pomyśleć o kwestii finansowej. I tutaj nasuwa się pytanie: jaki kredyt wybrać? Gotówkowy czy hipoteczny?

kredyt na remont

W zależności od tego, co chcemy remontować, będziemy potrzebować różnej sumy środków. Na mniejszy remont zapewne będziemy w stanie odłożyć wcześniej pieniądze, jeśli jednak planujemy bardziej gruntowne zmiany – czeka nas zaciągnięcie kredytu.

Zazwyczaj większość z nas korzysta do tego celu z kredytów gotówkowych. Jednak alternatywą może być kredyt hipoteczny. Zanim jednak zdecydujesz się na którąś z opcji, warto przyjrzeć się warunkom obu z nich.

Kredyt gotówkowy na remont

Decydując się na kredyt gotówkowy musimy liczyć się z tym, że wiąże się to z niemałymi kosztami samego kredytu, głównie w związku z wysokością oprocentowania. Część banków przedstawia całkiem korzystne oprocentowanie kredytu gotówkowego, jednak zazwyczaj jest ono dostępne głównie dla klientów danego banku. Oprocentowanie kredytów gotówkowych waha się od 10-25%, co oznacza że przy najwyższym progu oprocentowania oddamy bankowi całkiem niemałą sumę za to, że pożyczył nam pieniądze.

Okres kredytowania zazwyczaj wynosi maksymalnie kilka lat, co w porównaniu z kredytem hipotecznym dosyć mocno obciąża budżet, gdyż wiąże się z wyższymi miesięcznymi ratami. Jednak tego typu kredyty są łatwo i szybko dostępne dla klienta. Zazwyczaj, aby uzyskać kredyt gotówkowy musimy przedstawić w banku jedynie zaświadczenie o dochodach. Klienci banku często mogą liczyć na lepsze warunki, a także na szybszą decyzję kredytową.

Z kredytu gotówkowego najlepiej skorzystać, jeśli interesuje cię niezbyt wygórowana suma pieniędzy. Nie wiąże się to wtedy z wyjątkowo wysokimi kosztami całego kredytu.

Kredyt hipoteczny na remont

Jeśli chcesz zrobić fundamentalny remont mieszkania lub domu, potrzebna będzie ci większa suma pieniędzy. Najlepiej skorzystać wtedy z kredytu hipotecznego. Są one nisko oprocentowane, w granicach 7-12%, co w porównaniu z oprocentowaniem kredytu gotówkowego ma znaczącą rolę.

Wysokość tego typu kredytu zależeć będzie od wartości nieruchomości oraz zdolności kredytowej kredytobiorcy, jednak minimalna kwota to zazwyczaj kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dlatego warto z nich skorzystać, jeśli planujesz gruntowny remont.

Raty kredytu

Wysokość raty możesz dopasować do swoich możliwości finansowych. Jeśli nie chcesz znacząco obarczać swojego budżetu domowego, możesz rozłożyć raty kredytu choćby na 20 lat. Warto tutaj jednak zwrócić uwagę na to, że mieszkanie nie może być obciążone. Jeśli mieszkanie wzięliśmy na kredyt, drugiego kredytu bank nam nie udzieli. Niektóre banki jednak godzą się na podwyższenie wcześniejszego kredytu, a wtedy podwyżkę można wykorzystać na remont.

Koszty kredytu

Kredyt hipoteczny wiąże się również z pewnymi kosztami. Bank musi wycenić nieruchomość i musi ona zostać wpisana do ksiąg. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Co więcej, mieszkanie musi być ubezpieczone, oczywiście na koszt klienta. To sprawia, że jeśli nie potrzebujesz zbyt dużej ilości pieniędzy, lepiej zdecydować się na kredyt gotówkowy.

Czytaj też: