Rzeczywiste oprocentowanie kredytu

oprocentowanie kredytuCoraz więcej osób w Polsce bierze kredyt, aby sfinansować swoje wymarzone inwestycje – samochód, dom czy wakacje. Nie każdy ma jednak świadomość tego w jaki sposób wygląda rzeczywiste oprocentowanie danego kredytu. Na czym ono polega?

Co to jest rzeczywiste oprocentowanie?

Rzeczywista stopa oprocentowania to suma wszelkich opłat związanych z prowizją, kwestiami obligatoryjnymi oraz wysokością odsetek kredytu. Dzięki podaniu rzeczywistego oprocentowania możliwe jest sprawdzenie, jaka jest różnica pomiędzy kosztami kredytu, a sumą jaką on wynosi.

Gdy potencjalny konsument słyszy o ofercie kredytowej w telewizji lub czyta o niej w gazecie, ma najczęściej do czynienia ze zwykłym oprocentowaniem związanym ze zobowiązaniem. Rzeczywiste oprocentowanie kredytu znacząco różni się od wspomnianego, dlatego warto nauczyć się je obliczać, aby nic nas nie zaskoczyło, kiedy już weźmiemy kredyt. Oczywiście rzeczywiste oprocentowanie nie jest ukrywane i podczas podpisywania wszelkich umów z bankiem, kredytobiorca otrzymuje wszystkie informacje o kredycie. Mimo tego, warto znać wcześniej – przed wizytą w banku kilak podstawowych pojęć związanych z zaciąganym zobowiązaniem.

Wzór obliczania rzeczywistego oprocentowania

Do obliczania rzeczywistego oprocentowania kredytu stworzono specjalny wzór. Przy wykorzystaniu parametrów kredytu można więc sprawdzić, jak kwestia ta wygląda w rzeczywistości. Wśród elementów kluczowych znaleźć można okres kredytowy, wpłaty kredytowe oraz kwotę spłaty. Pełny wzór jest dostępny na specjalistycznych stronach internetowych. Dodatkowo w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto zapytać o poradę doradcę kredytowego bądź konsultanta w banku, w którym oferta nas zainteresowała. Będzie on mógł nam pomóc i wytłumaczyć jak wygląda obliczanie rzeczywistego oprocentowania kredytu, a nawet wyliczyć je za nas.

Dawniej kwestia informowania konsumentów o rzeczywistym oprocentowaniu była dość zróżnicowana. Ustawa o kredycie konsumenckim wymusiła na sektorze bankowym informowania o rocznym rzeczywistym oprocentowaniu kredytu. Dzięki temu, potencjalni kredytobiorcy mają świadomość tego, jakie koszty ponoszą podczas zaciągania kredytu.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!