Kredyty ratalne

kredyt w ratachPopularność kredytów jest dziś w Polsce bardzo duża. Przyczyniło się to do rozwoju ofert kredytowych i stworzenia różnych możliwości. Jakich?

Wariantów kredytów jest wiele. W zależności od tego, na co są brane, kto je bierze, w jakim banku oraz w jaki sposób zabezpieczona będzie spłata. Najważniejszym jednak rozróżnieniem jest sam sposób spłaty – właściwie najważniejsza kwestia dla wszystkich biorących kredyt i banków.

Rodzaje spłat kredytu

Do najważniejszych sposobów spłacania kredytu należą trzy wykorzystywane najczęściej.

Pierwszym z nich może być płatność jednorazowa. Po danym okresie zawartym w umowie pomiędzy bankiem i kredytobiorcą, w jednorazowej kwocie jest spłacany kredyt. Jest to rzadko stosowany sposób, który w bardzo wysokim stopniu komplikuje sytuację finansową spłacającego. Taki wariant wykorzystują najczęściej firmy, które biorą kredyt pod inwestycję.

Drugim sposobem jest spłata coroczna, w której kredytobiorca przekazuje daną kwotę wraz z odsetkami po roku od zaciągnięcia kredytu oraz cyklicznie w następnych odstępach czasowych. Pomaga to utrzymać płynność finansową, jednak mimo wszystko dość solidnie obciąża spłacającego – jest to jednak wyjątkowo korzystne wyjście przy braniu kredytów mieszkaniowych.

Ostatnim i najbardziej popularnym rodzajem spłat jest typ ratalny, od którego utworzono nazwę – kredyt ratalny.

Na czym polega kredyt ratalny?

Kredyt ratalny to najczęściej udzielany rodzaj kredytu. Polega on na tym, że kredytobiorca spłaca określoną kwotę co miesiąc, systematycznie i regularnie zmniejszając kwotę, która została mu do zwrócenia. Pierwszą z rat wpłaca się zazwyczaj po wyznaczonym przez bank czasie. Pozwala to na uzbieranie kapitału na spłatę. Oczywiście tego typu kredyt ratalny jest najbardziej popularny ze względu na to, że najłatwiej go spłacać osobom prywatnym. Cykliczne przeznaczanie mniejszej kwoty nie komplikuje sytuacji finansowej spłacającego.

Kredyt ratalny jest udzielany przez większość istniejących na polskim rynku banków. Ocena sytuacji kredytobiorcy pozwoli określić, jaki rodzaj spłaty jest dla niego najbardziej korzystny.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!