Oprocentowanie kart kredytowych

Banki kuszą nas kartami kredytowymi, dzięki którym możemy spełniać swoje zachcianki. Coraz więcej Polaków daje się pokusić i korzysta z jej dobrodziejstw. Jednak karta kredytowa wiąże się niemałymi kosztami, które należy ponosić za jej korzystanie. Zanim zdecydujesz się na korzystanie z karty kredytowej, sprawdź jej oprocentowanie.

kart kredytowych oprocentowanie Karta kredytowa to specjalna karta płatnicza, której przydzielony jest limit kredytowy przez bank. Operacje, które za jej pomocą wykonuje jej właściciel, są rozliczane w ciężar limitu. Zazwyczaj, aby ją uzyskać nie jest potrzebne posiadanie konta w danym banku.

Raz w miesiącu bank przysyła klientowi wyciąg z dokonanych operacji wraz z informacjami dotyczącymi spłaty. I tutaj zaczyna się problem. Limit kredytowy jest zazwyczaj wyżej oprocentowany niż linie kredytowe przyznawane do rachunków bieżących lub oszczędnościowo-rozliczeniowych. Trzeba również zauważyć, że banki pobierają za kartę opłatę nawet wtedy, gdy z niej nie korzystamy.

Oprocentowanie kart kredytowych

Karty kredytowe zazwyczaj dzielą się na Silver i Gold. Karty kredytowe Gold zazwyczaj wiążą się z większymi opłatami rocznymi za jej korzystanie. Np. Deutsche Bank pobiera roczną opłatę za kartę główną w wysokości 60zł w przypadku karty Silver i aż 200zł w przypadku karty Gold.

Samo oprocentowanie kart kredytowych jest już zdecydowanie wyższe niż oprocentowanie kredytów. W niektórych bankach oprocentowanie karty może sięgać nawet 30%. Deutsche Bank pobiera 21,5% dla transakcji gotówkowej i bezgotówkowej na karcie Silver i 21% w przypadku karty Gold. Credit Agricole pobiera podobnie, prawie 21% w przypadku karty Gold i prawie 24% w przypadku karty Silver. Sprawdziliśmy także jak wygląda sprawa w BZ WBK. Okazało się, że bank bardziej oprocentował kartę Silver, gdyż pobiera za nią prawie 28% transakcji i prawie 24% w przypadku karty Gold.

Przemyśl, czy warto

Karty kredytowe to studnia bez dna. Im więcej z nich korzystasz, tym bardziej wciągną cię w wir zakupów. W dodatku są bardzo wysoko oprocentowane, gdyż musisz oddać nawet 30% tego, co wydałeś. Zanim zdecydujesz się skorzystać z karty kredytowej, dwa razy przemyśl czy ci się to opłaca. Może się okazać, że prócz wysokiego oprocentowania bank pobiera z jej tytułu szereg innych dodatkowych opłat, a spłata zadłużenia cię przerośnie.

Czytaj też: