Skromna oferta banków w kredytach dla nowych firm

Początki dla każdego świeżo upieczonego przedsiębiorcy nie są łatwe. Właściciel nowej firmy musi wdrożyć się w świat przepisów, dokumentów i realizacji planów. Do tego potrzebne są niemałe pieniądze i tutaj zaczyna się problem – banki nie ułatwiają sprawy. Oferty banków dla nowych firm wciąż są wyjątkowo skromne.

kredyty dla nowych firmStworzenie nowej firmy od podstaw jest bardzo czasochłonne. Po pierwsze, przedsiębiorca musi mieć jasno wyznaczony biznes plan, bez tego ani rusz. Po drugie, i w zasadzie najważniejsze, potrzebne są spore nakłady gotówki, aby rozkręcić biznes. A po trzecie, właściciel firmy (o ile wcześniej nie miał z tym styczności) musi wdrożyć się w świat, w którym przepisy, dokumenty i realizacja celów to codzienność.

Jednak, aby to wszystko złożyć w jedną całość, żeby powstała prężnie rozwijająca się firma potrzebny jest duży zasób pieniędzy (patrz punkt 2). Najczęstszym sposobem ich pozyskania są kredyty dla firm. Niestety banki bardzo rzadko chcą udzielać kredytów nowym firmom. Zazwyczaj maskują się brakiem zabezpieczenia, jeśli już zgodzą się udzielić kredytu, to zazwyczaj na zdecydowanie gorszych warunkach, niż dla przedsiębiorstw z dłuższym stażem.

Lepsze warunki dla przedsiębiorstw z dłuższym stażem

Na całkiem dobre warunki kredytowe mogą liczyć przedsiębiorcy, których firma prosperuje dłużej niż rok lub ci, którzy posiadają dobre zabezpieczenie. Rozpoczynające działalność firmy nie mają czego szukać w banku, jeśli chcą uzyskać kredyt jedynie na podstawie biznesplanu. Co innego, jeśli przedsiębiorca posiada wkład własny, wtedy niektóre banki na rynku zgodzą się udzielić mu kredytu. Jednak, jak wiadomo, ciężko jest posiadać wkład własny na samym starcie.

Oferty kredytów dla nowych przedsiębiorstw

Kredyt dla nowych firm o wartości 300 000zł posiada Credit Agricole. Jednak, aby uzyskać taką sumę przedsiębiorca musi mieć zabezpieczenie w postaci lokaty, co oznacza, że oferta ta dostępna jest jedynie dla osób posiadających wkład własny.

Idea Bank oferuje 200 000zł na start przy 15-letnim okresie kredytowania, jednak zabezpieczeniem musi być hipoteka na nieruchomości, przy której maksymalne możliwe LTV to 30%.

Firmy, które nie posiadają zabezpieczenia mogą liczyć jedynie na niewielkie sumy w porównaniu do potrzeb. FM Bank oferuje kredyt do 30 000zł dla właścicieli przedsiębiorstw, jednak są one dostępne tylko dla wybranych zawodów. Zawody brane pod uwagę to m.in.: psycholog, stomatolog, architekt, radca prawny, geodeta, notariusz czy komornik. 

Zobacz też: