Zmień konto bankowe i zaoszczędź nawet kilkaset złotych!

Wielu z nas przywiązuje się do swoich rzeczy. Ciężko nam wyrzucić starego misia, którego dostaliśmy od babci w dzieciństwie czy zdjęcia, które wiążą się z miłymi wspomnieniami. Podobnie jest ze zmianą konta bankowego. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do obecnego konta lub obecnego banku, że nie czujemy potrzeby zmiany. Warto jednak się nad tym zastanowić, gdyż zmiana może wiązać się z zaoszczędzeniem nawet kilkuset złotych.

konto osobisteZapewne znakomita większość Polaków posiada od lat jedno i to samo konto bankowe. Od czasu jego otwarcia wiele się jednak zmieniło. Każdy z banków posiada aktualnie w swojej ofercie nawet kilka ofert rachunków bieżących dostosowanych do potrzeb swoich klientów. Istnieją konta PAYBACK, konta dla firm, dla studentów czy też specjalne konta dla kobiet oferujące zwrot nawet kilku procent ceny dokonanych zakupów. Ofert jest mnóstwo, zmieniając konto można wiele zaoszczędzić.

Koszty rachunków

Specjaliści z Powszechnego Domu Kredytowego wyliczyli, że koszt utrzymania konta „starego typu” może wynieść w skali roku nawet 360-480zł. Obliczono to na podstawie pewnych założonych danych: modelowy klient wykonuje 6 przelewów internetowych oraz 3 wypłaty pod 200zł z obcych bankomatów. Jego miesięczny wpływ na konto wynosi 1500zł, a saldo 2000zł.

Banki nie informują klientów o możliwości zmiany formy prowadzenia rachunku. Wprowadzają nowe rachunki nie dbając o aktualizację warunków kont założonych kilkanaście lat temu. PDK twierdzi, że przy zmianie rachunku można zaoszczędzić nawet 37zł miesięcznie w PKO, 27zł miesięcznie w BZ WBK, 26zł w ING Banku Śląskim, 18zł w Millenium Banku i ponad 30zł w banku BPH. Mnożąc zaoszczędzone pieniądze przez 12 miesięcy wyjdzie nam całkiem niezła sumka, którą możemy przeznaczyć na przyjemności, zamiast oddawać bankowi za nic.

Jak zaoszczędzić?

Często rachunki bankowe są aktualizowane co jakiś czas. Nowe warunki posiadają szerszy pakiet usług przy niższych lub takich samych kosztach prowadzenia konta. Aby zaoszczędzić, wystarczy co jakiś czas analizować nową ofertę banku czy pytać o możliwość zmiany warunków prowadzenia konta. Część banków umożliwia zmianę warunków za niewielką opłatą, jednak często wiąże się to ze zmianą numeru konta. Aby zachować aktualny numer zwykle trzeba uiścić pewną opłatę, ich wysokość różni się w zależności od banku.

Można również po prostu zmienić konto na inne, korzystniejsze lub po prostu zmienić aktualny bank. Może i formalności związane ze zmianą numeru konta mogą być nieco uciążliwe, ale koniec końców pozwoli nam to zaoszczędzić niemałą kwotę pieniędzy.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!