Spread a spłata kredytów walutowych

Kredyty są najbardziej popularną formą pozyskiwania dodatkowej gotówki. Wielu z nas posiada kredyt w obcej walucie. Z kredytami w obcej walucie wiąże się jednak tzw. spread. Czym jest spread i jak wpływa na spłatę kredytów walutowych powiemy dalej.

spread a spłata kredytow walutowychJeszcze nie tak dawno najczęstszą walutą obcą przy wyborze kredytu był frank szwajcarski. Związane to było przede wszystkim z niską ceną franka, co powodowało, że kredyt w tej walucie był korzystniejszy od tego w złotówkach. Obecnie częściej wybieraną walutą jest euro.

Kredyty walutowe przeważają nad kredytami złotówkowymi głównie z powodu oprocentowania. Kredyty walutowe są niżej oprocentowane, co oznacza że kredytobiorca musi płacić niższą miesięczną ratę kredytową. Ich minusem jest jednak ryzyko kursowe oraz spread.

Czym jest spread?

Spread to różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży danych walut np. złotówek i franków szwajcarskich. Kurs kupna to cena za jaką bank może kupić daną walutę od klienta, natomiast kurs sprzedaży to cena, którą musi zapłacić klient kupując daną walutę. Kurs sprzedaży jest zawsze wyższy od kursu kupna, aby różnica stanowiła zarobek dla banku.

Z związku ze spreadem, kredytobiorcy musieli ponosić wyższe koszty kredytowe, gdyż kredyty udzielane były po kursie kupna, a spłacane po kursie sprzedaży. Jednak w zeszłym roku uchwalono ustawę zapobiegającą negatywnemu wpływowi spreadu na koszty kredytu.

Spread a spłata kredytu

26 sierpnia 2011r. weszła w życie ustawa antyspreadowa. Najważniejsza zmiana z nią związana to rozszerzenie możliwości spłaty zobowiązania w walucie, w której został zaciągnięty kredyt. Kredytobiorca może spłacać kredyt walutą kupioną w innym banku lub kantorze, niż w którym został zaciągnięty kredyt, gdzie kurs jest najkorzystniejszy. Raty można spłacać zarówno w placówce banku, jak i poprzez przelew pocztowy lub internetowy.

Kolejną zmianą jest nałożenie na banki obowiązku jasnego określania sposobu wyliczenia spreadu w podpisywanych umowach kredytowych, a także wyeliminowania dodatkowych opłat związanych ze spłatą kredytu. Dzięki temu można dokładnie sprecyzować wysokość raty w dniu zawarcia umowy. Oznacza to także, że klient znając dokładne dane na temat kredytu może wybrać tą najkorzystniejszą spośród kilku ofert. W przypadku banków wpływa to na konkurencję między nimi. Cały czas banki przedstawiają coraz to nowe promocje kredytów walutowych.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!