Skąd pozyskać pieniądze na domek letniskowy?

Współczesne czasy, kiedy coraz częściej osoby zamieszkujące duże aglomeracje dążą do spędzania jak największej ilości czasu na ekologicznych terenach, narodziły dużą chęć budowy domów letniskowych. I choć na pozór jest to wydatek znacznie mniejszy niż kupno mieszkania czy wznoszenie domu, to dla wielu wciąż jest to zbyt wysoka kwota. Implikuje to coraz większe zainteresowanie kredytami na sfinansowanie tego typu przedsięwzięcia.

Kredyt na budowę domku letniskowego

Tylko Bank BGŻ sprzyja letnikom

W odpowiedzi na rosnące zainteresowanie kredytem na budowę domku letniskowego portal bankier.pl opracował zestawienie ofert tego typu. Wyniki są zadziwiające, bowiem tylko jeden podmiot spośród wielu w polskim sektorze bankowym – Bank Gospodarki Żywnościowej, gdzie dziś największe udziały ma Skarb Państwa i Holenderski Rabobank, jest skłonny skredytować zakup czy budowę domku sezonowego, bez innych wygórowanych wymogów. Oferta ta dopuszcza okres kredytowania maksymalnie 40 lat, przy marży na poziomie 1-2%, LTV = 120%, co oznacza, że maksymalna kwota, jaką BGŻ takiego kredytu jest w stanie udzielić to 120% wartości zabezpieczenia takiego zadłużenia.

Alior Bank, Milenium Bank, Bank Pekao SA pomogą wybudować dom całoroczny

Choć tylko jeden bank tak naprawdę chce sfinansować budowę domu letniskowego to inną alternatywą dla klientów – letników jest wybudowanie takiego obiektu, ale z całorocznym przeznaczeniem jego użytkowania. Takie sprytne rozwiązanie implikuje możliwość skorzystania już ze znacznie szerszej ilości ofert kredytów na ten cel.

Na tym tle szczególnie warta uwagi jest propozycja Alior Banku  z niską marżą 0,9%, wysokim maksymalnym LTV =120% i aż 50 letnim okresem kredytowania. Równie podobny wysoki wskaźnik wielkości udzielonego kredytu w stosunku do jego zabezpieczenia w swojej ofercie przedstawia Milenium Bank i Bank Pekao SA, choć zastrzegają sobie stosunkowo krótki okres kredytowania 30 – 35 lat.

Analiza powyższej sytuacji pokazuje, że banki zupełnie nie mają przygotowanej oferty kredytów na potrzeby budowy domu letniskowego. W obliczu takiego ograniczonego wyboru jedynym wyjściem dla kredytobiorców – letników jest budowa wymarzonej daczy z przeznaczeniem całorocznym. Tylko takie rozwiązanie jest dla nich szansą skorzystania z wielu ofert kredytowych na ten cel.

 Czytaj też: