Nie dostaniesz kredytu hipotecznego? Sprawdź książeczki mieszkaniowe!

książeczka mieszkaniowaDziś istnieje kilka możliwości finansowania nieruchomości. Oczywiście najważniejszym i najpopularniejszym z nich jest kredyt hipoteczny. Niewiele osób stać na to by mogły sobie za własne pieniądze kupić mieszkanie.

Otrzymać kredyt hipoteczny też nie jest jednak prosto –  niestety pomimo różnorodnych możliwości, niektóre warunki banku są bardzo konkretne, a ich niespełnienie może wiązać się z odmową udzielenia kredytu – tak jest między innymi ze zdolnością kredytową. Co zrobić, kiedy nie mamy możliwości wzięcia kredytu, a chcielibyśmy mieć mieszkanie?

Książeczka mieszkaniowa

Do łask wróciły książeczki mieszkaniowe, które kiedyś były główną możliwością kupna mieszkania. Dawniej wiele osób korzystało z takich książeczek traktując je nie tylko jako perspektywę posiadanego mieszkania, ale i również jako lokatę i zabezpieczenie. Po jakimś czasie książeczki te zlikwidowano na rzecz innych możliwości finansowych. Niedawno jednak przywrócono ten sposób oszczędzania, a różne banki zaoferowały potencjalnym klientom nowe możliwości.

Zmiany

Nowe książeczki mieszkaniowe są inne niż te sprzed lat, dlatego warto zapoznać się z ich parametrami. Najważniejszą kwestią w ich przypadku jest to, że książeczki te mają oprocentowanie podobne do tego oferowanego przez banki na lokatach (nawet 5% w skali roku). Dodatkowym atutem jest również to, że posiadacze książeczki mieszkaniowej są zwolnieni z 19-procentowego podatku Belki.

Kontynuacja książeczki mieszkaniowe

Wiele osób posiada wciąż książeczki, które były założone jeszcze w czasach PRL. Po tak długim czasie niektóre nie zostały wycofane lub wykorzystane, dlatego istnieje możliwość ich kontynuacji. Taką ofertę udostępnia PKO BP umożliwiając jednocześnie użytkownikom uzyskanie premii gwarancyjnej.

Dodatkowe możliwości

W przypadku posiadania książeczki mieszkaniowej możliwe jest uzyskanie dodatkowych profitów, m.in. w przypadku zaciągania kredytu hipotecznego – mówi się tu o niższych prowizjach i opłatach. Wielkość zniżek zależy od tego, jak duża kwota została wpłacona na książeczkę, co oznacza że im więcej oszczędzamy, tym więcej dostajemy.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!