Ranking kont dla seniorów 2012

Konta bankowe w dalszym ciągu są produktem stosunkowo niechętnie używanym przez osoby posiadające prawa do świadczeń emerytalnych. Banki operujące na finansowym rynku dążą do zmiany takiego stanu rzeczy proponując seniorom różnego rodzaju rozwiązania.

porównanie kont osobistych dla seniorówJakie alternatywy mają osoby starsze? Oferta którego banku jest dla nich najkorzystniejsza?

Palma pierwszeństwa dla Banku Pocztowego

Pierwsze miejsce w majowym rankingu eksperckim obejmującym najkorzystniejsze konta dla klienta tradycjonalisty (seniora) zajęło Pocztowe Konto Nestor znajdujące się w ofercie Banku Pocztowego. Produkt ten został również doceniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – w lutym bieżącego roku Pocztowe Konto Nestor zwyciężyło w plebiscycie wspomnianej instytucji na rachunek, który ma zachęcić osoby starsze do korzystania z szeroko pojmowanych usług bankowych.

Oferta Banku Pocztowego w zakresie produktów dla emerytów i seniorów cieszy się sporym powodzeniem wśród grupy docelowej – w 2011 roku ich przyrost wyniósł ponad 100 tys. rachunków. W pierwszym kwartale bieżącego roku roku liczba kont Nestor powiększyła się o ponad 25 tys. sztuk (dynamika 10,5%  IV kw. 2011 r. do I kw. 2012 r.). Na koniec kwartału Bank Pocztowy prowadził ponad 266 tys. rachunków tego typu.

Dalsza część rankingu

Drugie miejsce w rankingu sporządzonym przez ekspertów zajęła oferta o nazwie „db Koneser” firmowana przez Deutsche Bank. Na najniższym stopniu na podium uplasowało się „Konto Classic” znajdujące się w portfolio Eurobanku.

Jakie były założenia twórców rankingu? Typowy przedstawiciel kategorii „tradycjonalista” jest już po pięćdziesiątce, relatywnie rzadko korzysta z rachunku bankowego (cztery przelewy miesięcznie), wszelkie operacje realizuje bezpośrednio w placówce należącej do danego banku, ponadto jest posiadaczem karty debetowej, jednak niechętnie z niej korzysta. W badaniu zostały uwzględnione propozycje 26 największych banków detalicznych na krajowym rynku finansowym. Ranking banków uwzględnia wszystkie najważniejsze przychody i koszty bezpośrednio związane z prowadzeniem rachunku (przelewy wewnętrzne i wypłaty w bankomatach własnych są bezpłatne we wszystkich bankach i nie mają wpływu na końcową kolejność w rankingu).

W sekcji „przychody” uwzględniono rzeczywiste roczne oprocentowanie brutto oraz ewentualne przychody wynikające z opcji cashback (procent zwracany klientowi za zakupy kartą). Koszty obejmują natomiast opłatę kwotową za prowadzenie rachunku, opłatę kwotową za kartę debetową, opłaty za przelewy zewnętrzne, wypłaty z bankomatów obcych zarówno w kraju jak i za granicą.

10 najlepszych kont osobistych dla tradycjonalisty

Lp.

Nazwa konta

Bank

Przychody

Koszty

Zysk

1

Pocztowe Konto Nestor

Bank Pocztowy

0 zł

48 zł

– 48 zł

2

db Koneser

Deutsche Bank PBC

40 zł

96 zł

– 56 zł

3

Konto Classic

Eurobank

0 zł

59 zł

– 59 zł

4

Konto Więcej Oszczędnościowe

BNP Paribas

81,4 zł

192 zł

– 110,60 zł

5

Kapitalne konto

Bank BPH

0,2 zł

119,9 zł

– 119,7 zł

6

Nowe Konto Oszczędnościowe

Bank Pocztowy

60 zł

180 zł

– 120 zł

7

Rachunek oszczędnościowy PROgres

Eurobank

71 zł

192 zł

– 121 zł

8

Konto bez Kantów

BOŚ Bank

0,2 zł

140 zł

– 139,80 zł

9

Konto oszczędnościowe

Alior Bank

88,8 zł

252 zł

– 163,20 zł

10

Maksymalne Konto

Bank BPH

0,2 zł

179,90 zł

– 179, 70 zł

Czytaj też: