Wynegocjuj cenę kredytu hipotecznego

Marzysz o własnym domu lub mieszkaniu? Analizujesz propozycje kredytów hipotecznych i zastanawiasz się, co jeszcze mogą Ci zaproponować poszczególne banki? Czy dozwolone są jakiekolwiek negocjacje? Na te i inne pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

warto negocjować cenę kredytuJednym z najważniejszych parametrów kredytu hipotecznego jest jego marża. Praktyka pokazuje, iż możliwe jest wynegocjowanie znacznie niższej marży od tej pierwotnie proponowanej przez bank. Jak to osiągnąć?

Obniżamy marżę

Marża kredytu mieszkaniowego ma decydujący wpływ na wysokość miesięcznej raty spłacanej pożyczki. Niska marża automatycznie wiąże się z niższym oprocentowaniem kredytu, a to bezpośrednio przekłada się na jego niższą cenę i niższą ratę. Jest ona ustalana na podstawie kilku kluczowych kryteriów, wśród których najważniejsze to kwota kredytu, jego cel, wysokość wkładu własnego kredytobiorcy, odpowiedni wskaźnik LTV, jego zdolność kredytowa czy też waluta kredytu.

W zdecydowanej większości przypadków, marże dla kredytów przeznaczonych na cele mieszkaniowe różnią się od tych dla kredytów konsolidacyjnych i pożyczek hipotecznych. Klienci decydujący się na zakup mieszkania są zatem w uprzywilejowanej sytuacji i mogą liczyć na obniżenie marży przez kredytodawcę. Niebagatelne znaczenie ma również wysokość wkładu własnego – im jest on wyższy, tym większa szansa na obniżenie marży. Na niższą marżę mogą liczyć również osoby mogące pochwalić się korzystną historią kredytową, posiadające wysokie i stałe zarobki, spłacające terminowo swoje dotychczasowe zobowiązania.

Handel wymienny

Charakterystycznym zjawiskiem dla systemu bankowego jest obniżanie marży w zamian za zakup jednego z dodatkowych produktów oferowanych przez dany bank. Potencjalnym klientom najczęściej oferowane są alternatywne konta, karty kredytowe, lokaty bankowe czy też szeroko pojmowane ubezpieczenia. Warto jednak pamiętać, iż bank dba przede wszystkim o swoje dobro i w szerszej perspektywie korzystanie z dodatkowych usług kredytodawcy może okazać się mniej opłacalnym rozwiązaniem niż kredyt z większą marżą.

Zobacz, jak pozyskać kredyt mieszkaniowy – krok po kroku

Warto negocjować

Ze względu na sporą konkurencję na rynku kredytowym, banki muszą charakteryzować się elastycznością i dlatego też negocjacje w sprawie cen kredytów hipotecznych nie są zjawiskiem niespotykanym. Zapisana w umowie kredytowej marża jest stała i niezmienna przez cały okres kredytowania (zmienić może ją stosowny aneks), dlatego też warto postarać się, by była ona jak najniższa.

Czytaj też: