Ceny mieszkań w Poznaniu 2012

Poznań to jedno z najważniejszych miejsc na mapie Polski. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy z całego świata wybierają je na swoje inwestycje. Ciągły rozwój i atrakcyjność ekonomiczna powodują, że coraz więcej kapitału zagranicznego wędruje właśnie do Poznania. Nie jest to jednak jedyny kapitał tam gromadzony.ceny mieszkań Poznań

Ze względu na świetnie rozwinięte ośrodki akademickie wiele osób po edukacji studenckiej chciałoby zostać tam i znaleźć sobie pracę. Oczywiście rynek umożliwia im to w pełni, jednak aby możliwe było osiedlenie się w Poznaniu niezbędne jest posiadanie mieszkania.

Wynajem czy kupno?

Wiele osób tak jak za czasów studenckich, tak i teraz próbuje wynajmować przestrzeń mieszkalną. Przeszkodą jest tu nie tylko zainteresowanie kupnem mieszkań, ale i cena takiego mieszkania. Niewiele osób stać przecież na to, aby kupić mieszkanie wartości 300 czy 400 tysięcy złotych. Oczywiście znaleźć można i mniejsze ceny, bo tendencja na rynku mieszkaniowym w tym roku jest spadkowa. Właśnie dlatego warto zainteresować się wszelkimi ofertami zakupu mieszkania. Ceny mieszkań w Poznaniu spadają, a banki oferują bardzo atrakcyjne kredyty, dzięki którym możemy kupić nasze wymarzone gniazdko.

Zależność cenowa

Cena mieszkań w Poznaniu zależna jest od wielu parametrów. Oczywiście najważniejszym z nich jest lokalizacja – oczywiste jest, że mieszkanie znajdujące się niedaleko rynku lub w miejscach atrakcyjnych społecznie (na przykład przy galeriach handlowych) będą droższe od tych, które położone są gdzieś dalej. Innym elementem, obniżającym z kolei cenę mieszkania może być sąsiedztwo nieatrakcyjnych obiektów. Właśnie tak jest z mieszkaniami, które znajdują niedaleko autostrad, torów kolejowych czy ruchliwych miejsc.
Oczywistym parametrem ceny mieszkania w Poznaniu jest jego metraż. Duże mieszkanie, do tego położone wysoko (na przykład na 10. piętrze) może być naprawdę kosztowne. Jeśli chcemy znaleźć tanie mieszkanie powinniśmy szukać więc w miejscach nieco oddalonych od centrum i położonych niżej. Na koniec należy zwrócić uwagę na to, jakie jest wyposażenie mieszkania. Czasem udaje się kupić mieszkanie, które jest już całkowicie wykończone – wystarczy je umeblować i można w nim mieszkać. Czasem jednak zdarza się, że mamy do czynienia ze sprzedażą mieszkań, które są aktualnie w stanie surowym (np. bez tynków i wyposażenia kuchni czy łazienki) lub, które są dopiero planowane.

Czytaj też: