Kredyt samochodowy czy leasing – preferencje przedsiębiorców 2012

kredyt czy leasingSamochód to jedna z najważniejszych kwestii w wielu polskich przedsiębiorstwach. Potrzebny jest on nie tylko w przypadku posiadania firmy dostawczej. Jest to również przydatny środek lokomocji przy okazji wszelkich podróży biznesowych i spotkań z klientem.

Środek ten wiąże się jednak z dużymi kosztami – nie jest tu mowa jedynie o eksploatacji samochodu, ale chociażby o jego zakupie. Właśnie ze względu na to, że nie każde przedsiębiorstwo stać na zakup samochodu, a większość z nich go potrzebuje, stworzono odpowiednią ofertę w instytucjach finansowych, która może rozwiązać problem firm.

Możliwości

Możliwości posiadania samochodu dla firm może być wiele. Udogodnieniami w tym względzie są kredyt samochodowy oraz leasing. Różnią się one przede wszystkim charakterem własności pojazdu. Kredyt samochodowy udzielany jest firmom, które chciałyby nie tylko użytkować samochód, ale i go posiadać. Właśnie wtedy kwota kredytu przeznaczona jest na zakup odpowiedniego pojazdu. Leasing jest inną usługą dlatego, że oferuje możliwość użytkowania pojazdu bez jego posiadania, a co za tym, idzie bez wszelkich kosztów, które z posiadaniem są związane (poza ubezpieczeniem). Nic więc dziwnego w tym, że większość polskich przedsiębiorstw w 2012 roku chętniej skorzystało z leasingu aniżeli z kredytu samochodowego.

Być może przyczyn jest więcej. W tym roku kredyty samochodowe pomimo różnorodności zostały zaoferowane w dość wysokim oprocentowaniu, a w połączeniu z ogólną podwyżką cen samochodów stworzyło to niezbyt komfortowe środowisko kredytowe dla potencjalnych klientów. Właśnie dlatego leasing stał się o wiele bardziej popularny. Rozkwit wszelkich instytucji parabankowych oferujących leasing ułatwił przedsiębiorcom wybór.

Ze względu na dalszy rozwój rynku trudno przewidzieć, w jaki sposób tendencja ta będzie się zmieniać w przyszłości. Być może zmieni się ona i o wiele większa część firm chętniej weźmie kredyt gotówkowy stawiając na inwestycję w samochód – dzięki jego posiadaniu będzie miało kapitał, który zawsze można spieniężyć w przypadku problemów finansowych.

Czytaj też: