Popyt na leasing pracowniczy w Polsce 2012

leasing pracownikówLeasing to pojęcie kojarzone najczęściej z wynajmem samochodów dla firm. Wszelkie reklamy oraz informacje jego dotyczące stosowane są najczęściej w tym kontekście. Tymczasem coraz bardziej popularny w Polsce jest leasing pracowniczy.

Na czym polega leasing pracowniczy?

Leasing pracowniczy polega na pewnego rodzaju pośrednictwie pomiędzy firmą, która potrzebuje pracowników, a samymi pracownikami. Dzięki rozwojowi rynku pracy możliwe było wytworzenie takich instytucji, które mogą posiadać specjalistów z różnych branż i udostępniać ich konkretnym firmom. Oczywiście firma taka płaci pośrednikowi za tę usługę.

Korzyści dla firm

Największe korzyści dla firm to posiadanie pracownika i zmniejszenie kosztów jego utrzymania. Leasing pracowniczy umożliwia bowiem takiej firmie całkowite pozbycie się wszelkich kosztów związanych z rekrutacją pracowników, utrzymaniem działu human resources oraz formalnościami pracowniczymi. Firma tak nie musi się również martwić o comiesięczne wypłaty dla pracowników oraz kwestie socjalne. Wszystko zapewnia pracownikowi leasingodawca. Dodatkowo, leasingodawca ten bierze na siebie pełną odpowiedzialność za rekrutowanie pracowników i dostarczanie specjalistów z danej branży, co sprawia, że firma dostaje osobę, która jest jej najbardziej potrzebna.

Korzyści dla pracowników

Dla pracownika leasing również może być korzystny ze względu na kilka kwestii. Miejsce pracy niekoniecznie związane jest z instytucją, która daje wypłatę. W przypadku wszelkich niedogodności związanych z funkcjonowaniem danej firmy, specjalista może być przeniesiony do innej i zachować ciągłość pensji. Świadczenia socjalne są również uregulowane, co może pomóc w zachowaniu stabilności.

Leasing pracowniczy to bardzo popularna usługa. W 2012 roku popyt na takie właśnie usługi wzrósł, co zaowocowało powstaniem jeszcze większej ilości firm zajmujących się dostarczaniem pracowników. Zdarza się, że firmy te zajmują się zapewnieniem specjalistów tylko wewnątrz określonej branży. Są i takie firmy, które mają bardzo szeroką ofertę i proponują bardzo duży zakres kompetencji specjalistów.

Czytaj też:

Tags: