Powody spadku cen mieszkań 2012

W 2012 roku specjaliści od rynku nieruchomości zanotowali spadek cen mieszkań w wielu polskich miastach. Stwierdzono zatem, że jest to tendencja ogólna, a poszukiwacze okazji postanowili znaleźć ofertę idealną dla siebie. Rzeczywiście warto rozglądać się za ofertami sprzedaży mieszkań, bo ich ceny mogą być wyjątkowo atrakcyjne. Dlaczego?spadek cen mieszkań

Rynek mieszkaniowy to rynek uzależniony od wielu kwestii. Są one związane zarówno z realiami polskimi, jak i zagranicznymi. Nie bez znaczenia jest tu też międzynarodowy rynek finansowy. Trudna sytuacja gospodarcza na świecie, przemiany polityczne oraz inne kwestie z nimi związane sprawiają, że rynek nieruchomości przeżywa prawdziwy kryzys.

Deregulacja rynku walutowego, rekomendacja S i zmiana warunków Rodziny na swoim!

Spadające ceny mieszkań na polskim rynku nieruchomości w 2012 roku są wynikiem przede wszystkim trudnościami w dostępie do kredytów hipotecznych, które znacznie zdrożały w ostatnim roku.

Szalejący kurs franka szwajcarskiego wywołał zahamowanie w ilości oferowanych kredytów walutowych przez banki. Obecnie wiele banków nie oferuje nawet kredytów hipotecznych w euro. Nieliczne kredyty walutowe są udostępniane na bardzo wygórowanych warunkach – klienci muszą osiągać dochody w określonej walucie lub mieć miesięczne wpływy na konto w minimalnej wysokości równej 15 000 zł.

Wraz z końcem 2012 roku ma znikną kredyt preferencyjny „Rodzina na swoim”. Już w tej chwili zostały zmienione jego warunki, na skutek czego tylko nieliczny odsetek mieszkań podlega kredytowi z dopłatami. Przede wszystkim spadkowi uległy maksymalne ceny za metr kwadratowy mieszkania. Jedynie niewielkie mieszkania na obrzeżach miast są wystarczająco tanie.

Trudności w pozyskaniu kredytu mieszkaniowego spowodowało także wprowadzenie rekomendacji S, która narzuciła wygórowane wymagania wobec kredytobiorców. Osoby starające się o przyznanie kredytu hipotecznego muszą wykazywać zdolność kredytową, pozwalającą spłacić kredyt w ciągu maksymalnie 25 lat. Kredyty hipoteczne są przyznawane na dłuższe okresy czasu, niemniej jednak kredytobiorcy muszą mieć wyższą zdolność kredytową.

Trudności w pozyskiwaniu kredytów hipotecznych są główną przyczyną spadku cen mieszkań w Polsce!

Rynek pracy

Głównym powodem spadku cen mieszkań jest tu kulejący rynek pracy, który pomimo ogłaszanego rozwoju wciąż nie jest na takim poziomie, na jakim powinien być. Wykwalifikowani pracownicy po zakończeniu studiów przez lata nie mogą znaleźć pracy w swoim zawodzie i zmuszeni są do wyjazdów zagranicznych lub do pracy w zupełnie innej branży – poza brakiem satysfakcji zawodowej przynosi to również niskie korzyści finansowe. Brak możliwości znalezienia swojego miejsca na rynku pracy powoduje, że wiele osób przez długi czas nie jest w stanie zapewnić sobie stabilności, która jest niezbędna przy zakupie mieszkania. Być może to jest powodem spadku cen mieszkań – popyt na nie jest wciąż duży, jednak możliwość i zakupu dość niskie. Dzięki zmniejszeniu kwoty niezbędnej na posiadanie mieszkania więcej osób będzie mogło w nie zainwestować.

Zachęta dla inwestorów

Innym powodem spadku cen mieszkań może być tegoroczna impreza masowa w postaci UEFA EURO 2012. Przyciągnięcie uwagi przyjezdnych kibiców to z pewnością duży krok w stronę zagranicznych inwestycji w Polsce. Mieszkania tanie dla Polaków, są jeszcze tańsze dla obcokrajowców (ze względu na kwestie walutowe), dlatego obniżka cen mieszkań w połączeniu z napływem zagranicznego kapitału może stworzyć zupełnie nowe, pozytywne możliwości dla rozwoju polskiego rynku nieruchomości. Warto obserwować trend spadkowy – być może sami kupimy mieszkanie w okazyjnej cenie?

Czytaj też: