Najtańsze mieszkania w Łodzi!

Ceny mieszkań czy kawalerek bywają mocno zróżnicowane. Łódź jednak jest przełamaniem takiej tendencji, tutaj bowiem kupując mieszkanie potencjalni nabywcy zapłacą najmniej. To właśnie w tym mieście można nabyć najtańszą kawalerkę, której koszt średnio wynosi 3930 zł za metr kwadratowy. Tym samym jest to taniej niż w Bydgoszczy, Opolu czy  Kielcach.

najtańsze mieszkania w Łodzi Łódź konkurencyjna na tle innych miast Polski

Ceny łódzkich mieszkań są naprawdę bardzo zróżnicowane,  szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę inne miasta. W najdroższej Warszawie płaci się średnio aż 9226 złotych za metr kwadratowy, w Krakowie nie wiele mniej, bo wciąż około 7426 zł. We Wrocławiu – 6925 za mkw. a w Gdańsku około 6378 zł, w Gdyni – 6297 zł, a w Poznaniu 6132 zł. Do tej pory tani Białystok podrożał (5253 zł). Jedynie tańszy od Łodzi nieznacznie pozostaje Gorzów Wielkopolski (2961 zł), ale trzeba mieć na uwadze, że jest to znacznie mniejsze miasto.

 Jakie mieszkania najchętniej są kupowane w Łodzi?

 Kuszące ceny mieszkań w Łodzi sprawiają nieprzypadkowo, że coraz więcej osób decyduje się na zakupienie w tym właśnie mieście nieruchomości. Najchętniej kupowane są kawalerki jak również mieszkania 2 – pokojowe, ale w starszym budownictwie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się te z czasów Gierka czy Gomułki, bowiem to w nich zwykle na przestrzeni 52 metrów kwadratowych klienci mają aż trzy małe pokoje, co jest zwłaszcza dla studentów bardzo korzystnym rozwiązaniem. Mieszkania obecnie budowane dysponujące trzema oddzielnymi pokojami to zwykle kolosalny koszt i metraż ponad 70 metrów kwadratowych. To właśnie taka prawidłowość sprawia, że dawne budownictwo cieszy się zainteresowaniem kupujących.

 Zdolność kredytowa determinuje preferencje kupujących

Warto także zwrócić uwagę, że coraz większe zainteresowanie małymi mieszkaniami i to w jednym z najtańszych miast Polski jest spowodowane wprowadzonymi zmianami KNF. Otóż po zmianach, rekomendacjach Komisji Nadzoru Finansowego, znacznie wnikliwiej weryfikowana jest zdolność kredytowa potencjalnych kredytobiorców. Przez co niestety niektóre podmioty nie uzyskują najwyższych kredytów, pozwalających na  zakup większych posesji w dużych i drogich miastach. Zdaniem Open Finance, w ciągu kilku miesięcy zdolność kredytowa trzyosobowej rodziny o zarobkach na poziomie 6 tysięcy złotych netto, spadła o 6 procent, z 509 tys. do 481 tys. zł. Podobna tendencja ma miejsce w przypadku klientów zadłużających się w obcej walucie.

 Łódź prowadzi wśród dużych miast o najniższych cenach za metr kwadratowy mieszkania. Jest znacznie tańsza od Warszawy i Krakowa. Budownictwo w dużej mierze z dawnych czasów sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na zakup  swojego mieszkania właśnie tutaj.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!