Nauka oszczędzania od najmłodszego – konto dla dziecka!

W czasach kiedy coraz więcej mówi się o gromadzeniu kapitału finansowego na przyszłość, a „trzymanie pieniędzy w skarpecie” odesłaliśmy do lamusa, coraz powszechniejsze staje się zakładanie konta dla dziecka. Czy rzeczywiście warto, a jeśli tak to oferty, których banków są najintratniejsze?

konto dla dzieckaKonto dla dziecka to szerokie możliwości

Posiadanie przez dziecko konta bankowego czy posługiwanie się kartą staje się i modne i coraz powszechniejsze, wielokrotnie wygodne, ale przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że jest to bardzo cenna nauka dla młodego pokolenia. Dlaczego? Przede wszystkim daje dziecku możliwość już od najmłodszych lat korzystania z bankowości elektronicznej (realizowanie przelewów), płacenia kartą w sklepach czy korzystania z bankomatów.  Ponadto dostarcza to młodemu człowiekowi już od najmłodszych lat fachowej wiedzy z dziedziny finansów czy produktów bankowych, co w przyszłości okazuje się niezwykle ważne. Udowodnione wreszcie jest, że osoby, które w bardzo młodym wieku już posiadały takie konta znacznie lepiej potrafią porównywać i oceniać oferty banków czy innych instytucji finansowych.

Kiedy  i na jakich warunkach można założyć konto dla dziecka?

Przede wszystkim kiedy nasza pociecha ukończyła 13 lat możemy jej takie konto założyć. Jest to bardzo proste. Wystarczy wraz z dzieckiem udać się do wybranego banku i po okazaniu dowodu tożsamości rodzica oraz legitymacji szkolnej dziecka następuje dopełnienie stosownych formalności. Z reguły najkorzystniejsze jest założenie go w tej instytucji, gdzie stałym klientem banku jest rodzic. Choć obecnie już około 15 banków proponuje bardzo kuszące formy prowadzenia takiego konta. Warto podkreślić, że jest to stosunkowo tanie rozwiązanie, bowiem większość banków prowadzi takie konto za darmo, a jeśli już pobiera opłaty to symboliczne, nie większe niż 5 zł (BOŚ Bank).

O czym należy pamiętać zakładając dziecku konto bankowe?

Wybierając konto bankowe dla dziecka przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na ubezpieczenie nieuprawnionych transakcji. Rodzice dzięki takiemu rozwiązaniu mogą czuć się bezpieczniej, wyposażając dziecko w kartę, a nie gotówkę. W sytuacji bowiem, kiedy dojdzie do kradzieży karty i wykonania nią operacji zanim ją zastrzeżemy, ponosimy stratę równowartości 150 euro. Dopiero powyżej tej kwoty zaczyna się odpowiedzialność banku. Warto wreszcie mieć na uwadze, że niektóre banki oferując prowadzenie takiego konta dziecku, np. Alior Bank, tak naprawdę przekładają taką samą ofertę jak dla osoby dorosłej, co nie zawsze ostatecznie okazuje się konkurencyjne.

Aż 15 banków proponuje specjalne konta dla dzieci

Oferty kont dla dzieci ze strony polskiego sektora bankowego są bardzo zróżnicowane. W większości proponują one darmowe prowadzenie takiego rachunku. Jedynie niektóre żądają regularnych wpłat, np. BOŚ Bank, Bank Millenium, Kredyt Bank, PKO BP. Środki wreszcie zgromadzone przez młodego człowieka zwykle nie podlegają oprocentowaniu poza pewnymi wyjątkami, bowiem BOŚ Bank daje aż 2%, mBank – 0,7%, a Toyota Bank aż 5% (kapitalizacja dzienna).  W niektórych bankach można wreszcie liczyć na zwolnienie z opłat korzystania z karty debetowej po spełnieniu stosownych wymogów, np. w Meritum Banku dokonując miesięcznie transakcji bezgotówkowej o wartości 100 zł.

Założenie konta dla dziecka jest nie tylko wygodnym rozwiązaniem, ale i bardzo pro-edukacyjnym. Dzięki niemu młody człowiek zapoznaje się ze światem finansów i produktów bankowych, przez co jest mu znacznie łatwiej funkcjonować później w dorosłym życiu.

Czytaj też:

Be Sociable, Share!