EKO kredytów hipotecznych wciąż zbyt mało!

Ograniczony wybór EKO kredytów hipotecznych jest nie małym utrudnieniem dla przyszłych dłużników ekologicznych. Specjalne tak naprawdę kredyty hipoteczne na budowę domów energooszczędnych oferuje tylko Bank BPH oraz Bank Ochrony Środowiska.

EKO kredyt hipoteczny

BOŚ i BPH premiują ekologicznych kredytobiorców

Bank Ochrony Środowiska w ramach swojej oferty ekologicznym dłużnikom obniża swoją marżę przy udzielaniu kredytu hipotecznego. Na jaką kwotę nastąpi takie obniżenie ostatecznie decydujący wpływ ma wysokość kredu, wkładu własnego czy formy zastosowanej energooszczędności. Najczęściej jednak marża ta jest o około 0,3% mniejsza od tej przy ofercie standardowej i kształtuje się na poziomie 1-2,4%.

Bank BPH natomiast w kwestii marży żadnych ulg dla eko – klientów nie ma. Jedynie obniża dla nich wielkość prowizji, nierzadko nawet do poziomu minimalnego -0,1%. Warto jednak podkreślić, że znacznie większe wymogi wobec takiego dłużnika stawia Bank BPH niż wspominany wcześniej BOŚ Bank. Przede wszystkim wymaga od niego bardzo skrupulatnego udowodnienia, że jego eko – nieruchomość nie zużyje więcej niż 100 kWh/mkw na rok jak również tego, by wykupił odrębny pakiet ubezpieczeń na wypadek utraty dochodu.

 2013 rok przyniesie przełom w EKO- kredytach hipotecznych

 Warto jednak zwrócić uwagę, że nadchodzący czas może przynieść dużo zmian. Bowiem w miejsce programu „Rodzina na swoim” ma zostać wdrożony inny system dopłat do zaciągniętych kredytów hipotecznych, premiujący budowę czy kupno domów i mieszkań energooszczędnych. Dzięki niemu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej będzie wypłacał nawet od 10 do 40 000 zł brutto osobom, które zastosują energooszczędne technologie w swojej nieruchomości, a tym samym ograniczą emisję dwutlenku węgla do atmosfery.

Mimo, że polityka proekologiczna jest cały czas mocno wpisywana i promowana w życie dzisiejszych społeczeństw, wciąż jeszcze brakuje różnych ofert EKO – kredytów hipotecznych. Jedynym przełomem i szansą na zmiany jest nadchodzący rok 2013, w którym ma zostać wdrożony rządowy system dopłat, premiujący eko – dłużników.

Czytaj też: