Polacy preferują jedno konto osobiste

Powstanie w 2012 roku systemu OGNIVO spowodował, że Polscy znacznie chętniej przenoszą konta osobiste między bankami wybierając najkorzystniejsze dla siebie oferty kont osobistych. Wyniki przedstawione przez system OGNIVO pokazują, że Polacy przenosząc konto osobiste do innego banku zazwyczaj rezygnują ze starego konta w poprzednim banku. Oznacza to, że preferujemy posiadanie tylko jednego konta osobistego.

Polacy dobierają konta osobiste do swoich potrzeb

przenoszenie konta osobistegoOd 1 stycznia 2010 roku aż do czerwca 2012 roku klienci banków w ramach systemu OGNIVO przenieśli ponad 37 000 rachunków bankowych. Wszelkich informacji o liczbie przenoszonych kont osobistych podaje Związek Banków Polskich.

Od początku powstania systemu OGNIVO tylko 3% osób przenoszących rachunek osobisty zdecydowało się na pozostawienie poprzedniego konta osobistego. Ułatwienie procesu przenoszenia kont osobistych pomiędzy bankami jest wynikiem wprowadzonej przez Związek Banków Polskich rekomendacji.

ZBP poinformował, że w okresie od 1 stycznia 2012 roku do 30 czerwca 2012 roku pomiędzy bankami zostało przesłanych aż 8 tys. 139 zgłoszeń dotyczących otwarcia nowego rachunku bankowego. W poprzednich dwóch latach struktura przenoszenia kont osobistych wyglądała następująco: 7 tys. 84 klientów (2010 r.) oraz 7 tys. 728 klientów (2011 r.).

Z roku na rok liczba przenoszonych rachunków rośnie, nie jest to szybkie tempo, niemniej jednak widoczny jest przyrost przenoszonych rachunków. Taka sytuacja świadczy o rosnącej wiedzy o kontach osobistych i ich możliwościach. Użytkownicy coraz częściej analizują różne oferty kont osobistych, dostosowując je do swoich potrzeb i wymagań. Na rynku jest bardzo wiele ofert kont osobistych w różnych bankach.

Z raporty ZBP wynika, że klienci banków najczęściej przenoszą całość dostępnego salda, jednocześnie zamykając poprzednie konto osobiste.

Usługi bankowe są w Polsce znacznie mniej rozpowszechnione aniżeli w innych krajach Europy Zachodniej. Stąd też wynika, że Klienci nadal są przyzwyczajeni do posiadania tylko jednego konta osobistego. Analitycy przewidują, że wraz z większym rozwojem usług bankowych w Polsce, Klienci będą posiadać coraz więcej rachunków osobistych.

Czytaj więcej: