Leasing konsumencki od 2013 roku

Istnieją szanse, że od 2013 roku wejdzie w życie możliwość uzyskiwania leasingu konsumenckiego. Prawdopodobnie osoby, które w 2012 roku nie mogły skorzystać z kredytu samochodowego będą miały możliwość pozyskania leasingu konsumenckiego w 2013 roku.

Zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim

leasing samochodowyWszystkie firmy leasingowe w Polsce zrzesza Związek Polskiego Leasingu (ZPL). Przekazał on Ministerstwu Gospodarki projekt zmian w ustawie o kredycie konsumenckim.

Według Andrzeja Sugalskiego, generalnego dyrektora ZLP, przepis ustawy uznający każdą formę leasingu konsumenckiego za kredyt jest pomyłką w formułowaniu prawa, niezgodną z regulacjami unijnymi.

Prawnicy firm leasingowych widzą ryzyko zakwalifikowania każdej formy leasingu jako kredytu konsumenckiego, przez co nie rekomendują oni firmom zawierania umów z konsumentami. Zauważają oni dodatkowo sprzeczność z przepisami unijnymi.

ZPL oczekuje, że korekta przepisów będzie wprowadzona w trzeciej ustawie deregulacyjnej i wejdzie w życie wraz z początkiem 2013 roku. Projekt zmian w ustawie jest już w przygotowaniu, dokładniej w konsultacjach międzyresortowych.

Leasing konsumencki

Zmiana w ustawie o kredycie konsumenckim pozwoliłaby zawierać umowy leasingu samochodowego z osobami prywatnymi. Łączna wartość umów w perspektywie kolejnych 4 lat wynosić będzie 4 mld zł.

„W związku z planowanymi przez UOKiK pracami dotyczącymi analizy funkcjonowania ustawy o kredycie konsumenckim, Ministerstwo Gospodarki przekaże UOKiK postulaty branży pod kątem rozważenia wprowadzenia ewentualnych zmian legislacyjnych, które ostatecznie rozwiałyby wątpliwości w tym zakresie. Decyzje w tej sprawie będą podjęte po otrzymaniu odpowiedzi z UOKiK” – poinformowało PAP biuro prasowe MG.

Leasing konsumencki ma na celu zachęcenie do korzystania z pojazdów bez konieczności finansowania ich całej wartości. Wystarczy miesięczne wnoszenie opłat, które wcześniej zostaną dokładnie ustalone w zależności od wartości pojazdu.

Leasing konsumencki według specjalistów oraz analityków odniesie wielki sukces nie tylko wśród użytkowników (prywatnych leasingobiorców) ale także wśród banków, które będą ponosić niższe ryzyko dzięki posiadaniu praw własności do udzielonego w leasing pojazdu.

ZPL poinformowało, że przez wprowadzeniem zmian w ustawie, aż 31% osób prywatnych deklarowało zainteresowanie leasingiem konsumenckim.

Czytaj więcej: