Przegląd kredytów konsolidacyjnych oferowanych w 2013 roku

Kredyt konsolidacyjny staje się bardzo popularną formą wśród osób posiadających wiele kredytów w różnych bankach, jednak nie wszystkie banki mają ten produkt w swojej ofercie. Jeżeli jesteś jedną z z osób która chciałaby skorzystać z takiej formy kredytowania, sprawdź gdzie i na jakich warunkach możesz uzyskać kredyt łączony.

Krótko o kredycie konsolidacyjnym

Połączenie większej ilość rat w jedną daję większe możliwości terminowej spłaty kredytu

Ideą kredytów konsolidacyjnych jest umożliwienie osobom znajdującym się w pułapce finansowej wyjście z opresji. Jak działa mechanizm kredytu konsolidacyjnego?

Kredyty konsolidacyjne (łączone) zazwyczaj są dużo tańsze od kredytów konsumpcyjnych oraz wszystkich innych których mamy do spłacenia. Łączą nasze zadłużenia w jednym miejscu obliczając ponownie kwotę do spłaty i rozkładając nowe raty długoterminowo, przez co mamy czas na ich spłatę. Kredytobiorca posiadający więcej niż jeden kredyt w różnych bankach o różnych terminach spłaty może zapominać o terminowym regulowaniu zobowiązań, tym samym narażając się na dodatkowe koszty czy niechlubną przeszłość kredytową. Dla banku jest to produkt obarczony większym niebezpieczeństwem niż standardowy kredyt konsumpcyjny, więc zazwyczaj zabezpiecza kredyt na hipotece klienta.

Gdzie i na jakich warunkach dostępne są kredyty łączone?

Nie wszystkie banki mają w swojej ofercie kredyt konsolidacyjny. W tabeli poniżej przedstawione są produkty trzech banków: Millenium, Credit Agricole, ING Bank Śląski, posiadających produkty polegające na łączeniu kredytów.

Tabela1: Zestawienie banków posiadających w swojej ofercie kredyty konsolidacyjne.

Bank/Parametry Maksymalna kwota kredytu Okres kredytowania Oprocentowanie
Millenium max 90% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu, jeśli jednym z konsolidowanych zobowiązań jest kredyt mieszkaniowy oraz pod warunkiem skorzystania z ubezpieczenia od utraty stałego źródła dochodówmax 70% wartości nieruchomości w przypadku spłaty wyłącznie kredytów i pożyczek na cele konsumpcyjne

 

Max 30 lat 7,55 %- 8,10%
Credit Agricole 1 000-80 000 zł Max 6 lat 7,99 – 20,99%
ING Bank Śląski Min – 40 000 zł
Max – 80% wartości nieruchomości
Max 40 lat 6,41 -7,71%

Źródło: Opracowanie własne na podstawie ofert poszczególnych banków

Jak przy wyborze każdego kredytu, również decydując się na kredyt łączony należy pamiętać o dokonaniu porównania ofert rożnych banków, by mieć szersze pojęcie o oferowanych produktach, i tym samym dokonać słusznego wyboru.

Biorąc pod uwagę kryterium oprocentowanie, okres kredytowania oraz maksymalną dostępną kwotę kredytu, dokonaliśmy wyboru najlepszego kredytu konsolidacyjnego spośród trzech banków. We wszystkich trzech kryteriach zdecydowanym faworytem jest bank ING Bank Śląski, który oferuje najniższe oprocentowanie przy najdłuższym maksymalnym czasie na jaki miał by zostać on zaciągnięty. Zarówno bank Millenium jak i Credit Agricole mają zbliżone minimalne progi oprocentowania, przy czym należy pamiętać ze oprocentowanie oferowane przez banki zalezą od różnych czynników jak np. posiadanie konta osobistego w danym banku, czy wykupienie dodatkowych ubezpieczeń obniżających marżę narzuconą przez bank.