Jak działają pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe cieszą się dzisiaj coraz większą popularnością. Są wreszcie zaliczane w poczet najbardziej innowacyjnych produktów finansowych XXI wieku. Mimo tego istnieje również grupa sceptyków tego typu rozwiązań. Wskazują oni, że zaciąganie pożyczek społecznościowych wciąż jest działaniem ryzykownym. Jak jest w rzeczywistości?

Czym są pożyczki społecznościowe?

Pożyczki społecznościowe to transakcje związane z pożyczaniem środków finansowych bez zaangażowania tradycyjnych instytucji finansowych. Innymi słowy odbywa się więc to za pośrednictwem Internetu i różnych portali internetowych, które zajmują się pośrednictwem pożyczkowym. Pierwszy serwis tego typu pojawił się w Wielkiej Brytanii. Łączył on osoby, które miały nadwyżkę finansową w swoich budżetach domowych z ludźmi, którzy cierpieli na niedobór kapitału. Z tego biorąc wzór, zaczęto w Anglii, a potem w skali całej Europy i świata tworzyć profesjonalne witryny internetowej, specjalizujące się w udzielaniu pożyczek. Dzisiaj na rynku polskim działa wiele takich podmiotów, które w skali roku udzielają na milionowe kwoty pożyczki społecznościowe. Wciąż powstają nowe.

 

 << Brytyjski rząd promuje pożyczki społecznościowe >>

Polski rynek pożyczek społecznościowych – prawdy i mity

Choć mówi się o dużej popularności pożyczek społecznościowych wśród Polaków, a kolejne podmioty tego typu oferują swoje produkty, perspektywa rozwoju dla tego rynku nie jest najlepsza. Dlaczego? Otóż w pierwszych trzech latach działania tego typu instytucji w Polsce (2008- 2011) udzieliły one pożyczek na kwotę zaledwie 80 mln złotych. Dla porównania warto dodać, że pierwszy brytyjski serwis pożyczkowy (ZOPA) udzielał w ciągu jednego miesiąca pożyczki społecznościowe w kwocie co najmniej 8 mln dolarów. To pokazuje, że dynamika i rozwój rynku pożyczek społecznościowych w Polsce jest nienajlepszy. Z badań rynkowych wynika także, że Polacy mają duże wątpliwości, co do uczciwości i dobrych praktyk rynkowych w działalności takich jednostek. To nie najlepiej rokuje na ich przyszłość. Eksperci uważają zaś, że jedynym ratunkiem dla takich podmiotów jest rozpoczęcie działalności naziemnej. Popularne więc portale pożyczkowe powinny także otwierać swoje stacjonarne siedziby w dużych miastach i stawiać na bezpośredni kontakt z klientem. To może znacznie zwiększyć ich stopień wiarygodności, a tym samym i zainteresowania wśród przyszłych dłużników.

 

<< Czytaj więcej o przyszłości pożyczek społecznościowych w Polsce>>

Pożyczki społecznościowe są dzisiaj symbolem szybkiej gotówki, którą można pozyskać tak naprawdę w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu i zbędnych formalności. Mimo to jednak rynek pożyczek społecznościowych w Polsce ma bardzo niską dynamikę. Choć jego pierwotne rokowania były doskonałe nie wykorzystał należycie swojego potencjału. Najbliższe lata będą decydujące, czy w ogóle uda się tego typu podmiotom utrzymać rentowność i kontynuować swoją działalność w Polsce.