Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to jedna z najbardziej popularnych form zadłużania się przez Polaków. Jest zaciągany w różnej kwocie. Zarówno w bankach, jak i domach kredytowych. Dla wielu samodzielny wybór najlepszego kredytu gotówkowego jest prawdziwym wyzwaniem. Nieumiejętny zaś wybór może być źródłem nadmiernych i niepotrzebnych kosztów. Na co warto więc zwrócić uwagę, decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego?

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to tak naprawdę środki pieniężne, które są przyznawane danej osobie na dowolny cel. Jego immanentną cechą jest stosunkowo niewielki okres kredytowania (1-2 lat). Chociaż znane są przypadki, gdy jest znacznie dłuższy i wynosi na przykład 6 -9 lat. Do najpowszechniejszych form kredytu gotówkowego zalicza się: kredyt konsumencki, kredyt celowy czy kredyt budowlany. Dłużnik, by go otrzymać, musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową.

Najważniejsze cechy dobrego kredytu gotówkowego

Zdaniem specjalistów, decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego, powinniśmy zwrócić przede wszystkim uwagę na kilka podstawowych komponentów. Przede wszystkim należy szukać docelowo najbardziej elastycznej oferty kredytowej. Czyli takiej, która przewiduje stosunkowo niskie odsetki, marżę dla banku za jego udzielenie, ale i odpowiednio długi okres kredytowania. Atrakcyjne oferty kredytów gotówkowych dopuszczają również możliwość karencji w jego spłacie albo tzw. wakacje kredytowe (jednokrotne w ciągu roku zawieszenie miesięcznej spłaty raty kredytu). Warto wreszcie wybierać kredyty gotówkowe, które nie przewidują dodatkowych prowizji czy tzw. ukrytych opłat dla banku za jego udzielenie.

 

<<Jak wybrać dobry kredyt gotówkowy?>>

 

Należy uważać na oferty promocyjne

Banki bardzo często w kwestii udzielania kredytów gotówkowych wprowadzają liczne promocje. Te bardzo często kuszą potencjalnych dłużników i Ci bez zastanowienia z nich korzystają. Nie jest to dobre podejście zdaniem ekonomistów. Dlaczego? Otóż w większości przypadków specjalne oferty promocyjne kredytów gotówkowych są tak skonstruowane, że w rzeczywistości klient poniesie takie same koszty, jakby zdecydował się na kredyt bez promocji. Znane są przypadki wreszcie, że kredyt gotówkowy z promocji, był droższy niż jego standardowa wersja.

 

<< Ranking kredytów gotówkowych >>

Poszukując idealnego kredytu gotówkowego, należy dokonać bardzo dokładnej analizy tego, co oferują podmioty bankowe. Z rozwagą należy wreszcie podchodzić do ofert promocyjnych. Te bardzo często są tak skonstruowane, że ich beneficjenci, tak naprawdę na nich tracą.