Który bank udzielił najwięcej kredytów hipotecznych w 2014 roku?

Zaciąganie kredytów hipotecznych dla wielu ludzi jest jedyną szansą na pozyskanie własnego mieszkania. Polacy zadłużają się na ten cel zarówno w bankach krajowych, jak i zagranicznych. W 2014 widać wyraźny wzrost liczby udzielonych kredytów hipotecznych. Z czego wynika taka tendencja? Które z banków udzieliły wreszcie największej liczby kredytów hipotecznych?

„Program mieszkanie dla młodych” napędza popyt na kredyty hipoteczne

Wzrost zainteresowania kredytami hipotecznymi w Polsce w roku 2014 w stosunku do roku 2013 ma wiele źródeł. Zdaniem ekonomistów doprowadziła do tego wysokość stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zapowiedziała, że nie zamierza ich podnosić. Niższe zaś stopy procentowe oznaczają dla dłużnika mniejsze koszty kredytu. Również na ożywienie zainteresowania kredytami hipotecznymi ma wpływ rządowy program „Mieszkanie dla młodych”. Zaktywizował on przede wszystkim ludzi bardzo młodych do nabywania tego typu produktu bankowego. Według optymistycznych prognoz analityków sektora bankowego w ciągu całego 2014 roku Polacy  zawrą około 200 tys. nowych tego rodzaju umów kredytowych.

Najwięcej kredytów hipotecznych udzieliły mniejsze banki

Jak wynika z danych, które zostały zgromadzone przez specjalistów z  Gold Finance (dane za I kwartał roku 2014), najwięcej kredytów hipotecznych Polacy zaciągnęli w bankach średnich i małych. Liderem okazał się PKO BP, udzielając kredytów hipotecznych na kwotę 2,8 mld zł. Również w czołówce znalazł się Bank PEKAO SA ( V miejsce). Wartość udzielonych przez niego kredytów hipotecznych wyniosła ponad 700 mln złotych. Na drugim, trzecim i czwartym miejscu znalazły się natomiast, co dla wielu jest dużym zaskoczeniem, stosunkowo niewielkie banki, a więc Deutsche Bank PBC, Getin Noble Bank i Nordea Bank.

<<Czytaj więcej o liczbie udzielonych kredytów hipotecznych>>

 

Walory kredytu hipotecznego w PKO BP

Ogromna popularność kredytu hipotecznego w PKO BP nie jest przypadkowa. Jest to naturalna konsekwencja warunków, na jakich jest on przyznawany. Przede wszystkim przyszli dłużnicy mają zapewniony:

  • długi okres kredytowania – nawet 35 lat
  • raz do roku wakacje kredytowe – zawieszenie spłaty dowolnej raty kredytowej
  • PKO BP finansuje nawet 95% wartości nabywanej nieruchomości
  • niska marża dla banku
  • korzystne oprocentowanie
  • możliwość karencji w spłacie rat kredytowych

 

Zapotrzebowanie na kredyty hipoteczne na polskim rynku jest stosunkowo duże i cały czas rośnie. Stojąc przed decyzją o jego zaciągnięciu, warto jednak dokładnie porównać i przeanalizować oferty poszczególnych podmiotów. Tylko nieliczne banki udzielają go na bardzo korzystnych warunkach.