Bank Szwajcarski wpływa na obniżenie kursu franka!

Bank Szwajcarski postanowił za wszelką cenę zmniejszyć kurs franka szwajcarskiego. We worek, 06.09.2011r. Bank Szwajcarski ustalił minimalny kurs franka na poziomie 1,20 za euro.

Bank jest gotowy kupować zagraniczne waluty w nielimitowanych ilościach aby tylko utrzymać ustalony kurs franka w stosunku do euro.

Dlaczego Bank Szwajcarski skupuje obce waluty?

Bank Szwajcarski postanowił kupować obce waluty w celu obniżenia kursu franka. Zbyt wysoki poziom narodowej waluty wpływa bardzo negatywnie na gospodarkę Szwajcarii. Szwajcarskie towary przestały być konkurencyjne wobec ofert innych krajów. Sami mieszkańcy Szwajcarii zaczęli wyjeżdżać z kraju w celu robienia zakupów np. we Francji, Niemczech czy Włoszech.

Bank Szwajcarski wydaje się być bardzo wiarygodny w swojej deklaracji o zakupowaniu obcych walut w nieograniczonych ilościach. Takie działanie mogłoby osłabić jedynie załamanie fundamentów Unii Europejskiej.

Obniżanie kursu franka przez Bank Szwajcarski korzystnie wpływa na sytuację polskich kredytobiorców spłacających kredyty w obcych walutach, szczególnie we franku.  Spadek kursu o 30 gr. powoduje zmniejszenie raty kredytu w wysokości 300 000 zł na 30 lat o jakieś 160 zł.

Szwajcarski Bank Narodowy zdecydował się na stanowcze działanie gdy kurs euro do franka spadł do 1,10. W kolka minut po ogłoszeniu decyzji kurs euro wzrósł do 1,215. Taka zmiana wpłynęła równie korzystnie na kurs franka wobec złotego. Kurs ten spadł do 3,45 zł za franka a ostatecznie ustabilizował się na poziomie 3,50.

Czytaj więcej:

Tags: , ,