Banki wycofują oferty kredytu hipotecznego we frankach

Wycofanie oferty kredytów naliczanych we frankach szwajcarskich jest zalecane przez Komisję Nadzoru Finansowego

Największa grupa bankowa w Polsce BRE wstrzymuje udzielanie kredytów we frankach. Obecnie coraz mniej banków proponuje kredyt hipoteczny denominowany właśnie w szwajcarskiej walucie. Ostrzejszą politykę kredytową dla kredytów we frankach, ale i kredytów złotowych stosuje m.in. mBank oraz Multibank.

Niższa wartość mieszkań przy kredycie hipotecznym we frankach

Wartość mieszkań w przeliczeniu na złotówki jest zdecydowanie niższa niż przy kredytach zaciąganych w PLN, dlatego banki wymagają od klientów większego zabezpieczenia, które rozdzielają na kolejne raty.

Jeszcze do niedawna kredytobiorcy mogli liczyć na przyznanie kredytu w wysokości 110% wartości zabezpieczenia hipotecznego, obecnie LTV ograniczono do 100%. By ubiegać się o kredyt hipoteczny we frankach trzeba posiadać wysokie dochody. W swojej ofercie kredyt w CHF posiadają jeszcze: Deutsche Bank, DNB Nord czy Nordea.

Liczba udzielanych kredytów we frankach drastycznie spadła, jeszcze cztery lata temu wynosiła 80%, dziś jest to zaledwie 10% i wszystko wskazuje na to, że przez zaostrzoną politykę kredytowa banków jeszcze spadnie.

Czytaj więcej: