Co dalej z kredytami walutowymi?

Sytuacja z kredytami hipotecznymi, udzielanymi w obcej walucie staje się coraz bardziej skomplikowana. Chodzi przede wszystkim o te zobowiązania, których wysokość przez zmianę kursu waluty (euro czy franka szwajcarskiego) przekroczyła wartość nieruchomości.

udzielanie kredytów walutowychJest coraz gorzej

Zmiana kursów waluty, a szczególnie euro i franka szwajcarskiego wpłynęła na to, iż nierzadko udzielone kredyty hipoteczne  znacząco przekraczają dziś wartość nieruchomości. Przykładowo więc klienci, którzy kupili mieszkanie za około 300 000 zł (we frankach szwajcarskich kredyt) przy kursie tej waluty 2,20 zł  to w efekcie zmian na rynku walutowym do oddania mają około 500 000 zł, przy czym spadek cen spowodował, że ich mieszkanie jest warte nieco ponad 250 000 zł.

Ta niekorzystna sytuacja z udzielanymi kredytami hipotecznymi w obcej walucie również zapowiada się negatywnie w perspektywie przyszłości. Szacuje się bowiem, że w przyszłych okresach również będzie utrzymywała się tendencja do pogorszenia się jakości tych kredytów. Cały czas obserwowane są bowiem wzrosty opóźnień w spłacie kredytów walutowych, zarówno do 30 dni, jak i powyżej tego okresu, co również jest istotną determinantą dla portfela jakości tego typu produktu bankowego.

Jak banki będą się ratować ?

W zaistniałej sytuacji powraca wciąż pytanie, w jaki sposób banki będą chciały się asekurować. Na pewno mogłyby żądać dodatkowych zabezpieczeń od osób, których nieruchomość jest warta mniej niż udzielony kredyt. Tym samym mogą postawić wymóg klientom uiszczenia dodatkowego ubezpieczenia lub nadpłacenia części pożyczki. Czy tak zrobią? Na pewno wymaga to zgody Komisji Nadzoru Finansowego, która raczej nie zbyt ochoczo podchodzi do ingerowania w umowy banków z klientami. Jak jednak będzie czas pokaże.

Jak więc widać, zaciąganie kredytów w obcej walucie, przez wielu jakże rekomendowane, bardzo często może się okazać niepewnym rozwiązaniem, zwłaszcza, że rynek walutowy wciąż się zmienia. To zaś może spowodować, że nierzadko spłacane raty kredytu będą znacznie większe w przyszłości niż planowaliśmy.

Czytaj też: