Ile zaoszczędzisz na kredycie z dopłatą?

W ramach popularnego w Polsce programu „Rodzina na swoim” można uzyskać dopłatę do oprocentowania kredytu, dofinansowanie domu oraz dofinansowanie mieszkania. Sprawdź ile możesz zyskać korzystając z tego programu.

kredyt hipoteczny rodzina na swoimProgram Rodzina na swoim został stworzony w celu pomocy nabycia mieszkania małżeństwom oraz osobom samotnie wychowującym dzieci. Mogą z niego skorzystać osoby, które nie są w stanie pozwolić sobie na zwykły kredyt hipoteczny. W ramach programu można ubiegać się o dofinansowanie mieszkania lub domu jednorodzinnego. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że aby móc przystąpić do programu, trzeba uprzednio spełnić wymagane kryteria.

Dopłaty do oprocentowania

Dopłaty do oprocentowania obowiązują w przeciągu pierwszych 8 lat spłaty kredytu. Wysokość dopłaty do kredytu wynosi 50% odsetek naliczonych według stopy referencyjnej publikowanej co kwartał przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Oznacza to, że przez pierwsze 8 lat od zaciągnięcia kredytu, przy racie wynoszącej ok. 1500zł, będziemy spłacać jedynie połowę wymaganej kwoty. Jeśli policzymy ile zaoszczędzimy przez pierwsze 8 lat kredytu, suma ta osiągnie okolice 70 000zł.

Trzeba jednak zauważyć, że wysokość dopłaty zależy od wariantu spłaty. Jeśli zdecydujemy się na raty równe, to budżet zapłaci więcej, niż w przypadku rat malejących.

Ograniczenia

Nic nie może być do końca tak piękne, jak wydaje się na początku. Dlatego aby skorzystać  z programu Rodzina na swoim musisz spełnić pewne wymagania.

Po pierwsze i najważniejsze, program skierowany jest przede wszystkim do małżeństw, niezależnie od stażu, oraz do osób samotnie wychowujących dzieci.

Po drugie, wprowadzono kryterium wiekowe określające kto jeszcze może załapać się do programu. Limit wiekowy wynosi 35 lat, jednak istnieje możliwość dopłaty do kredytu, gdy jeden z małżonków nie ukończył jeszcze wymaganego wieku. Limit ten nie dotyczy samotnych matek.

Po trzecie,  mieszkanie z dopłatą nie może przekraczać 75m kw., natomiast maksymalna powierzchnia domu nie może być większa, niż 140m kw. Dopłata do odsetek obejmuje tylko 50 m kw. mieszkania oraz 70 m kw. domu. Single z kolei mogą kupić mieszkanie z dopłatą do 50 m kw., a kwota dopłaty obejmie wtedy jedynie 30m kw. mieszkania

Mimo wszystko zyskasz

Podsumowując, program Rodzina na swoim ma swoje ograniczenia, jednak mimo wszystko warto się ubiegać o możliwość dopłaty. Dzięki temu zyskasz w ciągu pierwszych 8 lat nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czytaj też: