Jak taniej spłacać kredyt walutowy?

kredyt w obcej walucie

Polacy przez zmiany na rynku finansowym rozpoczęli ekspansję bankową kredytów walutowych. Obok tradycyjnych kredytów hipotecznych i mieszkaniowych, banki otworzyły się na międzynarodowe waluty takie jak dolar, euro czy frank szwajcarski i zaproponowały kredyty właśnie w nich.

Rodzaj kredytu powinien być dobrany, nie tylko do możliwości samego spłacającego, ale i do aktualnej sytuacji rynkowej i przewidywań giełdowych odnośnie zachowania się wartości pieniądza w danym czasie. Oczywiście nie da się wykonać symulacji na 30 lat, ale na najbliższe lata można co nieco określić.

Warunki kredytu walutowego

Kredyt walutowy to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich osób orientujących się w międzynarodowym rynku finansowym. Oczywiście jest to również odważny krok, ponieważ wahania na giełdzie mogą w znaczący sposób utrudnić nam spłatę – podnosząc ratę kredytową. W porównaniu jednak z tradycyjnymi kredytami hipotecznymi w polskiej złotówce wciąż takie rozwiązanie wydaje się korzystne.

Istnieją sposoby na to, by spłata kredytu walutowego nie była dla kredytobiorcy tak trudna. Wszystko zależy jednak od tego, w jakim czasie dana osoba zacznie dbać o swoją spłatę kredytu walutowego oraz na ile zainteresowanie rynkiem walutowym będzie wysokie.

Najważniejszym sposobem obniżenia spłaty kredytu walutowego jest zainwestowanie aktualnym kursem waluty. Na czym to polega? Kredytobiorca powinien obserwować rynek walutowy i na bieżąco sprawdzać to, jak wygląda kurs wartości pieniądza kredytowego. Jeśli kurs jest bardzo niski, warto kupić walutę taniej (w stosunku do pierwotnej wartości w kredycie). Następnie przy spłacie raty wystarczy sprawdzić, czy kurs wciąż jest niski, czy wyższy. Jeśli jest wyższy, możemy spłacić jednorazowo ratę w walucie kredytowej – co umożliwiły nam przemiany ustawowe z 2011 roku.

Spłata kredytu walutowego, dzięki wymianie walutowej po aktualnym kursie nie jest ogromną oszczędnością w stosunku do pełnej kwoty kredytu, ale przy trzydziestu latach spłaty oszczędność może sięgnąć nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Czytaj też: