Jakie konto dla studenta?

Zaradny student zawsze znajdzie możliwość zarobku. Studencie sprawdź gdzie najkorzystniej ulokować swoje ciężko zarobione pieniądze. Jakie banki mają w swojej ofercie produkty dla Ciebie?

W poniższym zestawieniu przedstawiliśmy oferty trzech banków dających możliwość założenia konta dla osób młodych, studiujących. Banki wybrane do porównania mają zarówno wspólne cechy jak i różnice np. zarówno mBank jak i PKO BP mają ugruntowaną pozycję rynkową natomiast Alior Sync charakteryzuje się krótkim stażem i można by rzec małą stabilnością oferty (częste zmiany w regulaminie np. zasady wypłacania cashbacku); natomiast gdybyśmy chcieli wziąć pod uwagę liczbę placówek to PKO BP stawia na kontakt interpersonalny i rozbudowę sieci placówek bankowych z kolei zarówno Alior Sync jak i mBank to typowe banki internetowe.

Tabela 1. Porównanie ofert banków pod względem dostępności i atrakcyjność kont dla studenta.

Mbank

Alior Sync

PKO BP

Opłata miesięczna za prowadzenie konta

0 zł

0 zł

0 zł

Opłata za wydanie karty

0 zł

0 zł

0 zł

Opłata miesięczna za kartę

0 zł jeśli miesięczne transakcje kartą nie są mniejsze niż 100zł w przeciwnym razie opłata wynosi 2 zł

0 zł

0 zł jeśli miesięczne transakcje kartą nie są mniejsze niż 350 zł.

Opłata za przelewy internetowe/ w oddziale banku

0 zł/-

0 zł/5zł

0 zł/8 zł

Wypłata z bankomatów

Wszystkie w kraju i na świecie przez 1 rok jeżeli masz 18-26 lat, w przeciwnym razie bezpłatnie z 4600 bankomatów w całej Polsce

Wszystkie bankomaty w Polsce

Wszystkie bankomaty w Polsce i na świecie

Dodatkowe korzyści

Zniżki w ponad 2000 sklepów przy płatności kartą

600 zł premii – promocja do 31 marca

Cashback- zwrot 5% wartości transakcji wykonanych za pomocą karty w internecie lub szybkiej płatności Płacę z alior sync

10 bezpłatnych przelewów natychmiastowych w miesiącu

gry komputerowe z 40% zniżką, dostęp do strefy rozrywki

Źródło: Opracowanie własne na podstawie ofert poszczególnych banków.

Żeby podejmowana decyzja była racjonalna należy uzyskać informacje nie tylko o ewentualnych kosztach które będziemy musieli ponieść w związku z założeniem oraz funkcjonowaniem konta w danym banku ale też o możliwości uzyskania profitów.

Banki oferują coraz więcej kont studenckich

Studencie wybierz najlepsze konto studenckie

Każdy z trzech wymienionych banków nie pobiera opłat za prowadzenie konta, wydanie karty do bankomatów jak i przelewy przez internet. Z kolei miesięczne opłaty za korzystanie z karty, zarówno w mBanku jak i w PKO BP uzależnione są od kwoty płatności kartą, przy czym limit jaki należy wykonać aby zostać zwolnionym z opłat w PKO BP jest większy o 250 zł. Alior Sync nie stawia w tej kwestii warunków i jest w tym kryterium faworytem.

Możliwość darmowej wypłaty z wszystkich bankomatów w kraju i na świecie istnieje w PKO BP bez żadnych ograniczeń, w mBanku powstały m.in. obwarowania wiekowe, dodatkowo można korzystać z tej opcji jedynie przez rok. Natomiast Alior sync nie przewiduje możliwości darmowej wypłaty gotówki z bankomatów poza terytorium kraju. Zdecydowanym liderem w tej sprawie jest bank PKO BP.

Warto pamiętać, że darmowe prowadzenie konta czy przelewy internetowe za free są obecnie na porządku dziennym, należy więc dowiedzieć się jakie korzyści można czerpać z założenia konta. W związku z powyższym przedstawiliśmy dodatkowe zyski płynące z poszczególnych ofert. W tym przypadku można wyróżnić Alior Sync jako prowadzącego, posiada najwięcej dodatkowych ofert.

W ogólnym rozliczeniu Alior Sync uzyskał najwięcej plusów pośród banków prezentowanych w powyższym zestawieniu. Należy jednak wziąć pod uwagę również oferty innych banków dla większej jasności proponowanych na rynku bankowym ofert.