Jak wybrać konto oszczędnościowe?

Wybierz konto najlepsze dla siebie!

Konto oszczędnościowe to dobre rozwiązanie w sytuacji nadwyżek pieniężnych. Dzięki odpowiedniej lokacie możemy skutecznie pomnażać środki pieniężne. Pamiętajmy jednak, że banki nie umieszczają w reklamach wielu istotnych szczegółów niekorzystnych dla klienta lub mniej korzystnych od ofert konkurencji!

Coraz częściej konta oszczędnościowe są bardziej korzystne od tradycyjnych lokat. Oprocentowanie konta oszczędnościowego jest zazwyczaj niewiele niższe aniżeli lokaty, za to konto oszczędnościowe posiada wiele zalet. Przede wszystkim na takie konto możemy w dowolnym momencie dopłacać pieniądze. Poza tym, przynajmniej jedna wypłata środków w miesiącu jest bezpłatna. Odsetki są naliczane za okres, do którego pieniądze leżały na koncie, podczas gdy w przypadku lokaty, jej wcześniejsze zerwanie oznacza, że nie ma co liczyć na wypłatę odsetek. Sposób funkcjonowania konta oszczędnościowego jest zdecydowanie prostszy i bardziej korzystny dla jego posiadacza.

Jak wybrać najlepszą ofertę konta oszczędnościowego?

Oprocentowanie

Przy wyborze konta oszczędnościowego zawsze trzeba zwracać uwagę na oprocentowanie. Ale uwaga! Musimy upewnić się od jakiej kwoty przysługuje wyższe oprocentowanie. Większość banków przyznaje opłacalne oprocentowanie od pewnej kwoty, może być to zarówno 5 ooo zł, jak i 50 000 zł. Jeżeli w podobnej sytuacji wpłacimy na konto np. 4 000 zł, będziemy mieli niższe oprocentowanie. Poza tym, banki często stosują oprocentowanie progresywne, czyli wyższym oprocentowaniem objęte są jedynie nadwyżki ponad ustaloną kwotę. Jeżeli kwota progowa wynosi 5 000 zł, a my wpłacimy 7 000 zł, to wyższym oprocentowaniem zostaną objęte jedynie 2 000 zł. Wyższe oprocentowanie całości środków zgromadzonych na koncie oszczędnościowym jest zazwyczaj lepsze od oprocentowania progresywnego. Wyjątkami mogą być osoby dysponujące znacznymi środkami pieniężnymi, przy których procentowe stawki progresywne osiągają wysoki poziom, a nadwyżki pieniężne ponad kwotę progową są znaczne. W takiej sytuacji zawsze należy dokładnie przeliczyć opłacalność poszczególnych ofert!

Kapitalizacja odsetek

Aby wybrać najkorzystniejsze konto oszczędnościowe trzeba zwracać uwagę na kapitalizację odsetek, czyli doliczanie odsetek do kwoty bazowej lokaty. Najlepiej jak kapitalizacja jest jak najczęstsza, wtedy po roku zgromadzimy najwięcej odsetek. W ostatnim czasie banki zaproponowały swoim klientom możliwość codziennej kapitalizacji. Jest to najlepsze rozwiązanie dla klienta, poza tym przy takim rozwiązaniu najczęściej unika się płacenia podatku, gdyż zgodnie z przepisami kwotę do opodatkowania powinno się zaokrąglać do pełnej złotówki. W sytuacji, gdy nasze dzienne odsetki będą wynosiły mniej niż 50 gr., nie zapłacimy podatku!

Wypłaty i przelewy

Należy pamiętać, że w przypadku konta oszczędnościowego zazwyczaj tylko jedna wypłata w miesiącu jest bezpłatna, każda kolejna wynosi około 10 zł. W takim przypadku pamiętajmy, że przy zbyt wielu wypłatach, opłaty mogą pochłonąć cały zysk z odsetek. Nie jest to konto, z którego powinno się często wypłacać pieniądze. Często już 2 czy 3 wypłaty mogą być wyższe od miesięcznych odsetek. Dokonanie przelewu zazwyczaj jest tańsze niż podjęcie gotówki w oddziale banku. Banki kuszą ofertami darmowych przelewów, nie dopowiadając, że są one dostępne tylko dla klientów posiadających token, za który muszą zapłacić. Znaczenie ma również to, czy konto, na które chcemy zrobić przelew należy do tego samego czy innego banku. Zazwyczaj transakcje wykonywane w ramach tego samego banku, są darmowe.

Banki – konto oszczędnościowe: