Konto firmowe czy osobiste dla spółki cywilnej?

Każda szanująca się firma powinna posiadać konto bankowe, na którym gromadzone są środki i za pomocą którego realizowane są różne transakcje związane z prowadzeniem działalności. Konta firmowe są proponowane przedsiębiorcom przez znakomitą większość banków, ale nie wszystkie firmy muszą korzystać z tego typu produktów.

konto dla spółki cywilnejDo grupy tej należą między innymi spółki cywilne – polskie prawo nie nakłada na nie obowiązku posiadania własnego, odrębnego rachunku bankowego. W teorii jak najbardziej możliwe jest przeprowadzanie transakcji firmowych z wykorzystaniem konta, na którym osoba wchodząca w skład danej spółki przechowuje swoje własne, prywatne środki. Wyjątkiem są rozliczenia bezgotówkowe z innymi podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczą oraz transakcje przekraczające kwotę 15 tysięcy euro.

Rachunki firmowe są droższe

Zdecydowanie największym plusem ewentualnego korzystania z rachunku osobistego jest brak jakichkolwiek dodatkowych opłat – w wielu przypadkach uruchomienie i dalsze prowadzenie konta osobistego jest darmowe lub koszta te są stosunkowo niewielkie. Nie należy również zapominać o innych korzystnych aspektach związanych z kontami osobistymi – darmowych lub stosunkowo tanich przelewach, darmowych wypłatach gotówki z bankomatów czy też możliwości bezpłatnego korzystania z karty płatniczej.

Rachunki przeznaczone dla firm są relatywnie droższym rozwiązaniem – prowizje za prowadzenie tego typu rachunków nierzadko sięgają kilkunastu złotych w skali miesiąca. W porównaniu do tradycyjnych kont osobistych wyższe są również opłaty za wydanie i korzystanie z kart debetowych, większe koszta związane z wykonywaniem przelewów zewnętrznych czy też wyższe prowizje za korzystanie z bankomatów należących do danego banku.

Konto osobiste nie zawsze mile widziane

Praktyka pokazuje, iż posługiwanie się kontem osobistym w celach bezpośrednio związanych z prowadzeniem firmy może stanowić sporą przeszkodę przy załatwianiu spraw w różnego rodzaju urzędach państwowych czy też Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Ograniczenia w tym aspekcie wprowadzają również instytucje działające na finansowym rynku – istnieją konta osobiste, w regulaminie których jest wyraźnie zaznaczone, iż za ich pośrednictwem nie można przeprowadzać transakcji firmowych, takich jak przelewanie środków na konta wspomnianego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jakie rozwiązanie jest zatem najlepsze dla spółek cywilnych? Jeśli priorytetem są niskie koszta związane z prowadzeniem rachunku to dobrym rozwiązaniem będzie korzystanie z konta tradycyjnego, natomiast większą wygodę gwarantuje uruchomienie konta przeznaczonego tylko i wyłącznie dla firm.

Czytaj też: