Kredy hipoteczny we franku tylko dla zamożnych

kredyt hipoteczny w chfKredyt hipoteczny we franku można dostać jeszcze tylko w trzech bankach, w PKO BP, Deutsche Banku PBC oraz Nordei. Aby skorzystać jednak z tego kredytu trzeba spełnić kilka warunków.

Bank PKO BP ma wysoką marżę, która zniechęca do skorzystania z kredytu we frankach, w Nordei miesięczne zarobki muszą być wyższe niż 15 tys. zł, a w DB PBC miesięczne dochody muszą przekroczyć 50 tys. zł.

W Nordea jeszcze do 15 września 2011 roku, aby zaciągnąć kredyt hipoteczny we frakach wystarczyło mieć dochody na poziomie 5 tys. zł, obecnie konieczne jest zarabianie aż 15 tys. zł netto.

Banki mogły przestraszyć się osamotnienia na rynku kredytów hipotecznych we frankach, dlatego zwiększyły wymagania odnośnie przyznawania kredytów w szwajcarskiej walucie. Obawa przed niepewną sytuacją na rynku walutowym skutecznie odstraszyła konkurencję. W ostatnim czasie zrezygnowały z tego BPH, mBank, MultiBank i Alior.

Mimo tego iż w swojej ofercie PKO BP nadal ma kredyt we frankach to staje się ona nieopłacalna ze względu na wysoką marżę w wysokości 6 p.p. Kolejnym bankiem, w którym można zaciągnąć kredyt w chf jest Deutsche Bank z tym, że nie każdy może sobie na to pozwolić, ponieważ miesięczne dochody kredytobiorcy muszą przekroczyć 50 tys. zł.

Wysokie zainteresowanie kredytem hipotecznym we frankach

Ostatnie wahania kursu franka i jego wzrost sprawiły, że wzrosło zainteresowanie kredytami w tej walucie. Od kwietnia do czerwca tego roku odsetek kredytów udzielonych we frankach wyniósł 7,5 %, w pierwszym kwartale było to tylko 6,1 %, a w roku poprzednim zaledwie 4,4 %.