Na preferencyjny kredyt hipoteczny (Rodzina na swoim) z dopłatami do rat kredytowych ze strony rządu mogą liczyć przede wszystkim małżeństwa i osoby samotnie wychowujące dzieci, które nie posiadają własnego domu lub mieszkania.
W przypadku osoby samotnie wychowujące dziecko, kredyt hipoteczny jest dostępny jeśli:
- dziecko jest małoletnie,
- na dziecko jest pobierany zasiłek pielęgnacyjny (bez względu na wiek dziecka),
- dziecko jest w trakcie kształcenia i ma mniej niż 25 lat.
Aby móc starać się o preferencyjny kredyt hipoteczny kredytobiorcy lub kredytobiorca nie może wykazywać prawa własnościowego do jakiejkolwiek nieruchomości mieszkalnej.
Kredytobiorca kredytu hipotecznego nie może być:
- właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego,
- osobą, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny,
- osobą, której przysługuje spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego,
- najemcą lokalu mieszkalnego.
Prawo do lokalu mieszkalnego dotyczy wyłącznie dnia złożenia wniosku. Nie ma znaczenia to, czy kredytobiorca kiedykolwiek wcześniej posiadał prawo do nieruchomości mieszkalnej. Decyduje tylko i wyłącznie dzień zawarcia umowy o kredyt preferencyjny Rodzina na swoim.
Co z najemcami lokali?
Najemcy lokali mieszkalnych oraz osoby, którym przysługują spółdzielcze prawa lokatorskie do lokali mieszkalnych także mogą starać się o uzyskanie kredytu hipotecznego z dopłatami. Muszą się jednak zobowiązać do rozwiązania w ciągu 6 miesięcy umowy najmu, bądź doprowadzenia do wygaśnięcia prawa lokatorskiego w spółdzielni. Ustawa określa, że 6 miesięcy obejmuje okres od otrzymania własności lokalu mieszkalnego, nie od dnia zawarcia umowy kredytowej o kredyt preferencyjny Rodzina na swoim.
Kredyt hipoteczny preferencyjny dla singli?
Od 1 stycznia 2011 roku toczą się negocjacje nad mającymi zaistnieć zmianami w kredycie „Rodzina na swoim”. Do zmian ma się zaliczać fakt, że o kredyt hipoteczny będą mogły starać się osoby samotne, bez względu na to czy posiadają dzieci czy nie. Oczywiście kredyt hipoteczny dla singli będzie mniej korzystnych niż w przypadku par. Jest to zrozumiałe ze względu na mniejsze zdolności kredytowe osoby samotnej. Niemniej jednak singlom również przysługuje prawo do otrzymania preferencyjnego kredytu hipotecznego Rodzina na swoim.
Dowiedz się więcej:
- pożyczka hipoteczna >>
- odwrócony kredyt hipoteczny >>
- cechy Rodziny na swoim >>
- okres spłaty kredytu hipotecznego >>
- większy dostęp do kredytów mieszkaniowych dla singli >>
Banki – kredyt hipoteczny:
- kredyt hipoteczny BOŚ Bank >>
- kredyt hipoteczny Bank BPH >>
- kredyt hipoteczny Bank BGŻ >>
- kredyt hipoteczny CitiBank Handlowy >>
- kredyt hipoteczny DnB Nord >>
- kredyt hipoteczny Eurobank >>
- kredyt hipoteczny Gold Finance >>
- kredyt hipoteczny ING Bank Śląski >>
- kredyt hipoteczny mBank >>
- kredyt hipoteczny Open Finance >>
- kredyt hipoteczny PKO BP >>