Rodzina na swoim – zmiany

Rząd w styczniu 2011 roku wprowadził pewne zmiany w programie „Rodzina na swoim”. Są one spowodowane powolnym wygaszaniem programu. Ma on zostać zlikwidowany na koniec 2012 roku. Jedynie do dnia 31 grudnia mogą zostać składane wnioski o przyznanie preferencyjnego kredytu hipotecznego. Po tej dacie kredyt przestanie istnieć.

Wbrew pozorom program „Rodzina na swoim” był najbardziej przydatny deweloperom, bankom i sprzedawcom nieruchomości. Dzięki niemu utrzymywały się wysokie ceny mieszkań. Kredyt zyskał nawet kilka pseudonimów, jak: „Bank na swoim” czy „Deweloper na swoim”. W najgorszej sytuacji znaleźli się sprzedawcy nieruchomości na rynku wtórnym, którzy nie załapią się na końcowe wyprzedaże przed likwidacją kredytu.

Do mian należy również zmniejszenie mnożnika, który określa maksymalną cenę mieszkania (zmniejszenie z 1,4 do 1,0 wartości mnożnika, który z kolei określa limit ceny mieszkania, do której można dostać dopłatę na rynku pierwotnym oraz z 1,4 do 0,8 na rynku wtórnym). sprawa jest oczywista, im wyższy mnożnik, tym mieszkanie pozyskiwane na kredyt może być droższe.

Kredyt dostępny dla singli

Kolejną zmianą jest wprowadzenie możliwości skorzystania z programu „Rodzina na swoim” osób samotnych, czyli singli. Do tej pory z kredytu mogły skorzystać wyłącznie pary i osoby samotnie wychowujące dzieci. Wprowadzono również ograniczenie wiekowe. Kredytu nie otrzymają osoby powyżej 35 roku życia.

Zobacz też:

Banki – kredyt hipoteczny: