Kredyt refinansowy

Kredyt refinansowy pozwala na spłacie obecnego kredytu korzystając ze środków z następnego, bardziej korzystnego.

Kolejny kredyt powinien być przede wszystkim tańszy, a warunki dotyczące opłat za raty bardziej przystępne. Oferty w bankach się zmieniają, także w przeszłości po prostu mogliśmy trafić na złe i mniej korzystne warunki kredytowania niż teraz, dlatego warto wybrać kredyt refinansowy, np. z niższą marżą lub oprocentowaniem, które pozwoli zaoszczędzić nam trochę środków finansowych.

By sprawdzić czy refinansowanie kredytu się opłaca należy porównać marżę starego kredytu z nowym. Dodatkowo ważna jest prowizja za przedterminową spłatę długu oraz kolejna za zaciągnięcie nowego kredytu. Przy kredytach hipotecznych warto zwrócić uwagę na koszty związane z hipoteką, a przy kredytach walutowych ważna jest wysokość kursu.

Kiedy warto zdecydować się na kredyt refinansowy?

Warunki i oferty banków wciąż się zmieniają, często atrakcyjne promocje obowiązują tylko chwilę, więc warto śledzić na bieżąco zmieniające się warunki. Zdarza się, że banki przy kredytach hipotecznych proponują niższe marże i mogą sfinansować nawet 100% wartości nieruchomości, a za kilka miesięcy marże znacznie wzrastają i wymagany jest duży wkład własny.

Jeśli posiadamy kredyt w obcej walucie warto wynegocjować z nowym bankiem jak najniższego spreadu walutowego, czyli różnicy między kursem kupna i sprzedaży waluty. Każdy bank ustala je indywidualnie, więc przy ustalaniu warunków kredytowania możemy zyskać sporo na niższym spreadzie, różnice mogą wynosić od 5% do 15%. Refinansowanie kredytu hipotecznego może przynieść nam spore oszczędności.

Czytaj więcej: