Oprocentowanie pożyczki hipotecznej

Pożyczka hipoteczna na dowolny cel!

Pożyczka hipoteczna jest rodzajem kredytu pod zastaw nieruchomości. Jest ona dużo tańszy, tym samym bardziej opłacalna niż zwykły kredyt konsumpcyjny czy gotówkowy. Pożyczka hipoteczna jest nieco droższa od kredytu mieszkaniowego o mniej więcej dwa punkty procentowe i wynosi ok. 5-6%. Wysokość pożyczki hipotecznej może być dość wysoka, nawet do 100% wartości nieruchomości. Zazwyczaj banki udzielają pożyczki hipotecznej do wysokości 70% wartości nieruchomości. Są to wielkości pożyczki opiewające wokół 100 lub 200 tys. zł. Wielką zaletą jest fakt, że pożyczka hipoteczna może zostać przeznaczona na dowolny cel, nawet na spłatę innego kredytu.

Trzeba pamiętać, że pożyczka hipoteczna udzielana jest na długi okres czasu, od 10 lat wzwyż. Przy jej zaciąganiu należy przeanalizować wszystkie koszty i jej opłacalność.

Kiedy pożyczka hipoteczna jest opłacalna?

Jest ona korzystna przede wszystkim w sytuacji gdy inny kredyt okaże się droższy i mniej opłacalny. Jako przykład może tu posłużyć kredyt samochodowy. Jak już wcześniej było wspomniane, pożyczka hipoteczna może być przeznaczona na dowolny cel, a więc może sfinansować zakup samochodu. Drugim przypadkiem jest spłata innych, drogich kredytów. Jeżeli oprocentowanie innych kredytów jest wyższe od pożyczki hipotecznej, warto ją przeznaczyć na ich spłatę. Trzeba mimo wszystko pamiętać o kosztach dodatkowych występujących w pożyczce hipotecznej. Chodzi tu głównie o prowizję banku, koszty wyceny nieruchomości. Wynika z tego, że nie opłaca się brać pożyczki hipotecznej na niskie kwoty, np. 10 000 zł. Może się bowiem okazać, że oszczędności na odsetkach zostaną wchłonięte przez opłaty pożyczkowe. ie warto więc przeprowadzać tych wszystkich dodatkowych zabiegów związanych z wycena nieruchomości.

Czytaj więcej:

Banki – kredyt hipoteczny: