Wady i zalety kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny to zastąpienie kilku mniejszych kredytów jednym

Dobre i złe strony kredytu konsolidacyjnego

większym. Jakie mogą wynikać z tego korzyści oraz koszty dla kredytobiorcy?

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Główną zaletą kredytu konsolidacyjnego są mniejsze miesięczne raty kredytowe. Poza tym oprocentowanie kredytu konsolidacyjnego jest znacznie mniejsze od innych kredytów. Klienci banków również często decydują się na skorzystanie z kredytu konsolidacyjnego ze względu na konieczność zapłaty wyłącznie jednej raty kredytowej. Zamiana kilku rat na jedną niższą jest bardzo korzystna i wygodna. W przypadku niewielu kredytów, można zaciągnąć wyższy kredyt konsolidacyjny i część pozyskanych w ten sposób środków przeznaczyć na dowolny cel.

To, na jakich warunkach otrzymamy kredyt konsolidacyjny zależy od polityki banku, naszej zdolności kredytowej oraz form zabezpieczenia kredytu. Często stali klienci banku o wzorowej historii kredytowej mogą liczyć na preferencyjne warunki kredytowe.

Wady kredytu konsolidacyjnego

Najważniejszą wadą kredytu konsolidacyjnego jest fakt, że jest on droższy od pozostałych kredytów. Mimo zmniejszenia oprocentowania i rat kredytowych, wydłużony zostaje okres kredytowania, co w końcowym rozrachunku nie jest opłacalne dla kredytobiorcy. Niemniej jednak kredyt konsolidacyjny pozwala na mniejsze obciążanie miesięcznego budżetu gospodarstwa domowego czy małej firmy. Samo wydłużenie okresu kredytowania również powinno być zaliczone do negatywnych aspektów kredytu konsolidacyjnego.

Wadą kredytu konsolidacyjnego jest także fakt, że banki wymagają zazwyczaj zabezpieczenia na nieruchomości. W takiej sytuacji przede wszystkim musimy posiadać nieruchomość na własność oraz nie możemy jej sprzedać do czasu spłaty kredytu.

Zobacz też:

Banki – kredyt konsolidacyjny: