Kredyt na start działalności w 2020 roku!

Sektor małych i średnich przedsiębiorstw rozwija się w Polsce coraz intensywniej. Służy temu wiele unijnych programów, które promują rozwój wszelakiej przedsiębiorczości. Strzałem w dziesiątkę okazał się też akademicki program Inkubatory Przedsiębiorczości oraz program Anioły Biznesu. Wiele osób dzięki temu  dzisiaj ma status przedsiębiorców, zarabiając u siebie bardzo dużo. Dla wielu jednak otwarcie własnej firmy jest marzeniem nieosiągalnym. Dlaczego? Nie posiadają stosownych środków finansowych. Unijne dotacje nie wystarczają zaś na wszystko. Poszukują więc kredytów na start działalności, które są  możliwie jak najtańsze. Czy takie są dostępne w naszym sektorze bankowym?

Idealny kredyt na start – prawdy i mity

Kredyt na start znajduje się dzisiaj w ofercie większości banków. W rzeczywistości jego udzielanie jest zdeterminowane wieloma czynnikami. Po pierwsze kwotę kredytu powyżej 300 – 350 000 przyznaje się tylko jednostkom, które posiadają co najmniej kilkuletni staż w swojej aktywności. Im taki staż dłuższy tym większą kwotę kredytu mogą otrzymać podmioty, które się o to ubiegają.  Bardzo wiele banków (np. PKO BP) stoi na stanowisku, że firmom bez stażu w działalności mogą sobie pozwolić na udzielenie kredytu na start niewielkiego, ale za to oferują pełne wsparcie finansowe w ramach kredytu inwestycyjnego. Udzielanie takich kredytów jest w praktyce obwarowane wieloma formalnościami. W opinii ekspertów jest to naturalna konsekwencja tego, że beneficjentem takich środków finansowych są zwykle firmy o niestabilnej i niepewnej sytuacji finansowej. Udzielanie więc im kredytu jest ogromnie ryzykowną dla banku transakcją, stąd takie zabezpieczenia.  Kredyt dla start – upów jest wreszcie limitowany. Najczęściej jego najmniejszą kwotę uzyskują firmy o stażu działalności na rynku do 6 miesięcy, nieco większą te, które funkcjonują powyżej 6 miesięcy.

Najlepsze kredyty dla firm z zerowym stażem w działalności

Kredyty dla start – upów w pełnym tego słowa znaczeniu oferuje dzisiaj niewielkie grono banków. Przede wszystkim są to: Bank Polskiej Spółdzielczości,  FM Bank, Idea Bank, mBank, Multi Bank. To tu kredyt ten jest przyznawany również firmom z zerowym stażem w działalności rynkowej.  Przyznawana kwota wynosi zwykle od 1.000 – 350 000. Najwyższa możliwa do uzyskania jest w ramach „Kredytu na start ze wsparciem unijnym” w Idea Banku, zaś najmniejsza to słynne 1000 zł w Banku Pekao BP.  Jeśli zaś chodzi o aspekt kosztowy to zdecydowanie uwagę najbardziej przyciąga oferta Idea Banku, bowiem oprocentowanie wynosi tu przy takim kredycie jedynie 2%.

<<OFERTA KREDYTU NA START DLA NOWYCH FIRM W IDEA BANKU>>

<<KREDYT NA START DLA NOWYCH FIRM W MBANKU>>

<<POŻYCZKA NA START W PKO BP>>

Korzystanie z kredytu dla start – upów w praktyce jest obwarowane wieloma trudnościami. Szczególnie są one odczuwalne dla firm, które nie mają żadnego stażu w swojej działalności. Zdaniem wielu finansistów podmioty takie powinny przed ubieganiem się o takie środki dokładnie zweryfikować swoje szanse  na uzyskanie kredytu inwestycyjnego. Praktyka pokazuje, że to często bardziej opłacalne rozwiązanie dla takich firm.