Na co zwrócić uwagę zakładając lokatę bankową?

Lokata bankowa jest doskonałą formą oszczędzania pieniędzy. Prowadzi ją każdy bank. Jest to jednak czynione na bardzo różnych warunkach. W gąszczu ofert zainteresowani mają duży problem z wyborem tej najlepszej. Warto prześledzić to, na co należy zwrócić uwagę, zakładając lokatę bankową. 

Czynniki decydujące o atrakcyjności lokaty bankowej

Zdaniem ekonomistów można wyróżnić grupę czynników, przesądzających o atrakcyjności lokaty bankowej.Są to:

  • wysokość oprocentowania;
  • częstotliwość kapitalizacji odsetek;
  • wysokość dodatkowych opłat w związku z założeniem lokaty;
  • możliwość wcześniejszego wybrania pieniędzy z lokaty.
Ponadto na atrakcyjność lokaty ma także wpływ to, czy klient, gdy zerwie przed terminem lokatę, może liczyć na wypłatę odsetek od niej. Najbardziej zaś ogólnie warto zakładać lokaty, które gwarantują najwyższe oprocentowanie, częste kapitalizacje oraz niewielkie koszty jej założenia. Niektóre banki przed założeniem lokaty, wymagają, by dana osoba posiadała w nich konto osobiste. Bywa to sporym utrudnieniem. Zwłaszcza, gdy jego założenie i prowadzenie odpowiednio dużo kosztuje. Te wyżej wskazane cechy lokat pokazują, że ich ostateczny wybór wymaga szczególnej ostrożności.
Którą lokatę bankową warto wybrać?
Mając na uwadze, wyżej wskazane cechy najlepszej lokaty bankowej, warto wyróżnić kilka produktów tego typu. W polskim sektorze bankowym obecnie ciekawą ofertę lokaty bankowej oferuje Getin Bank Online. Jest to specjalna lokata o wysokim oprocentowaniu (aż 4,5%) i dwumiesięcznym okresie jej trwania. Klient, ją zakładając, musi wpłacić minimum 500 zł, a maksymalnie 10 000 zł. Produkt ten ma jeszcze jedną cechę szczególną. Mianowicie nawet jeśli posiadacz lokaty ją zerwie przed terminem, nie traci odsetek. Założenie tej lokaty jest bardzo wygodne (możliwe przez Internet). Doskonałe opinie posiada też Lokata Happy w Idea Banku. W czym tkwi jej fenomen? Przede wszystkim posiada wysokie oprocentowanie (5%). Ponadto, decydując się na jej założenie, zainteresowani nie mają obowiązku korzystania z innych produktów Idea Banku. Lokatę tę można założyć już na kwotę 1000 zł. Liczne walory posiada też mlokata w mBanku. Jest rozwiązaniem idealnym dla osób, które preferują lokaty długoterminowe (np. roczne) o stałym oprocentowaniu. mBank za założenie swojej lokaty nie nalicza żadnych opłat. Wystarczy, że klient wpłaci na nią minimum 500 zł. Posiadacze jej mają zapewnione oprocentowanie 1,5% w skali roku.
Założenie lokaty bankowej jest nie lada wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy zakładający traktuje to jak życiową inwestycję i kładzie nacisk na jej wysoką rentowność. Przy wyborze należy kierować się wieloma czynnikami i przeprowadzić analizę porównawczą wielu lokat, jakie oferują polskie banki. Warto też szukać informacji w danych, jakie prezentują najnowsze rankingi lokat.