Nowe możliwości dopłaty w miejsce „Rodziny na swoim”!

Program „Rodzina na swoim” wygasa z końcem tego roku. Coraz częściej mówi się o konieczności stworzenia przez rząd innej, nowej formy dopłacania do kredytu hipotecznego. Przygotowywane rozwiązanie jest mocno ekologiczne, bowiem ma na celu zmobilizowanie do budowania i nabywania mieszkań energooszczędnych. Z początkiem 2013 roku zapewne zostanie wdrożone.

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych

Dopłaty do budowy domów energooszczędnych

300 mln dopłat w latach 2013 – 2018 wg Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Nowy program dofinansowania do kredytu hipotecznego na zakup/ budowę domu lub mieszkania energooszczędnego jest tak naprawdę koncepcją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Na planowane w ramach tego pomysłu dopłaty przeznaczono 300 mln zł na 5 lat (2013 -2018). Wstępnie widnieje założenie, że dany podmiot może uzyskać do 40 000 zł brutto z tego źródła dopłaty w przypadku domu i 15 000 zł brutto w przypadku mieszkania. Co więcej założeniem programu jest, by ograniczyć dzięki niemu emisję dwutlenku węgla do ok. 50 tysięcy ton rocznie.

Nieruchomość musi spełnić warunki energooszczędne

Każdy, kto spełnia wstępne warunki, by skorzystać z tego rozwiązania powinien spełnić przede wszystkim standardy „energooszczędności”. W przypadku domów jednorodzinnych dopłata zostanie uiszczona, jeśli energia użytkowa do ogrzewania będzie mniejsza lub równa 40kWh (mkw * rok) a przy domu pasywnym będzie mniejsza lub równa 15 kWh (mkw*rok).

Jeśli powyższe dofinansowanie wejdzie w życie, Polacy będą mogli znacznie zniwelować różnicę w cenie budowy domu energooszczędnego w stosunku do ceny budowy zwykłego domu, bowiem w praktyce dom taki jest droższy od standardowego, dodatkowo przełoży się to na ograniczenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Czytaj więcej: