Oprocentowanie nominalne a realne kredytów

Podczas wyboru kredytu najczęściej sugerujemy się wysokością oprocentowania. Ten parametr jest najczęściej eksponowany w ofertach reklamowych. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że banki podają wysokość oprocentowania nominalnego lub rzeczywistego. Jakie są różnice między tymi dwoma rodzajami oprocentowania?

oprocentowanie kredytuOprocentowanie nominalne to wartość oprocentowania kapitału, czyli kwoty kredytu. Rzeczywisty koszt kredytu może być o wiele wyższy. Dlatego też warto przeliczyć oprocentowanie rzeczywiste, które oprócz oprocentowania nominalnego posiada jeszcze takie składniki, jak: prowizja banku, opłata za rozpatrzenie wniosku, odsetki czy koszt ubezpieczenia. Banki chcąc pozyskać klienta często podpierają się na atrakcyjnym oprocentowaniu, jednak nie informują, że jest to oprocentowanie nominalne.

Nie daj się zwieść

Oprocentowanie nominalne pokazuje jedynie koszt odsetkowy kredytu. Dlatego też kredyt, który na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjny, w rzeczywistości może okazać się dosyć nieopłacalny. Dlaczego? Oferta, która ma niskie oprocentowanie, może posiadać wysoką prowizję, więc będzie droższa od kredytu z wysokim oprocentowaniem nominalnym, ale niską lub zerową prowizją.

Jak porównać koszt kredytu między ofertami?

Do porównywania kosztów kredytu służy RRSO. Ten wskaźnik to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania i jest ona wyliczana według wzoru określonego w ustawie o kredycie konsumenckim.

Bank ma obowiązek przedstawić swojemu klientowi rzeczywisty koszt kredytu. Dlaczego? Na RRSO składa się nie tylko oprocentowanie nominalne, ale również prowizja za udzielenie kredytu, obowiązkowe ubezpieczenia oraz inne opłaty związane z udzieleniem kredytu. Z tego powodu, bazując na samym oprocentowaniu nominalnym nie jesteśmy w stanie określić jak wysokie raty przyjdzie nam zapłacić.

Jeśli wybierzesz kilka ofert, które uznałeś za atrakcyjne, spójrz na nie całościowo. Przede wszystkim porównaj oferty według tych samych aspektów, czyli kwoty kredytu i długości okresu kredytowania. Dzięki temu uzyskasz rzetelne informacje ukazujące jak dużą sumę będziesz musiał zapłacić za zaciągnięty kredyt.

Czytaj też: