Ranking kredytów hipotecznych – styczeń 2012

Od 2012 roku marże kredytów hipotecznych poszły w górę, a zdolność kredytowa klientów spada. Niektóre banki starają się jednak obniżać koszty kredytowe. W rankingu przeprowadzonym przez Open Finance za I kwartał 2012 roku pierwsze miejsce w kategorii kredytów hipotecznych złotowych zajął DB PBC. W kategorii kredytów w euro dominują mBank i MultiBank.

Marże kredytów hipotecznych

W ostatnim czasie 14 instytucji zmieniło ofertę cenową kredytów hipotecznych. Spośród nich 9 zwiększyło marże – Alior, DnB Nord, ING BSK, Kredyt Bank, mBank, MultiBank, Pekao Bank Hipoteczny, Polbank oraz Raiffeisen. Jednocześnie 5 banków obniżyło marże – BGŻ (z 1,45 do 0,99 p.p.), BOŚ (z 1,8 do 1,5 p.p.), DB PBC (z 1 do 0,8 p.p.), Getin Noble Bank (z 1,59 do 1,29 p.p.), Nordea (z 1,1 do 0,95 p.p., nowa alternatywa dla oferty z programem inwestycyjnym).

Kredyty hipoteczne z 1 punktem procentowym marży

Kredyty hipoteczne z zaledwie 1 p. p. oferują w 2012 roku takie banki jak: BGŻ, BZ WBK, Citi Handlowy, DB PBC, Euro Bank i Nordea Bank.

Do tej listy od 2012 roku dołączyły BGŻ i Nordea, z kolei wypadły z niej DnB Nord, ING BSK i Raiffeisen.

Nieco gorzej kształtuje się sytuacja na rynku kredytów hipotecznych w euro. Obecnie na rynku można spotkać zaledwie pięć ofert kredytu hipotecznego w euro. Banki działają na tym froncie jednolicie, albo podwyższają marże albo całkowicie wycofują się z oferowania kredytów walutowych. Marża kredytów hipotecznych w euro wzrosła z 2,21 do 3,04 p.p., czyli do poziomów sprzed dwóch lat.

Zwycięscy rankingu kredytów hipotecznych w złotych – DB PBC i Bank Pekao

W zwycięskim banku DB PBC można uzyskać kredyt hipoteczny z marżą na poziomie 0,8 p.p. i bez prowizji. Aby móc skorzystać z preferencyjnych warunków kredytowych kredytobiorca musi skorzystać z konta osobistego i użytkować kartę płatniczą. Dodatkowo klient musi uczestniczyć w w programie inwestycyjnym ze składką 180 zł miesięcznie, klient w zamian ma ratę niższą o blisko 50 zł (1705 zł).

Drugą pozycję w rankingu zajmuje bank Pekao. Oferowany przez niego kredyt hipoteczny jest udzielany bez jakiejkolwiek prowizji i 1,29 p.p. marży.  Warunkiem niższego oprocentowania jest założenie konta, przyjęcie kart debetowej i kredytowej lub opłacenie w Pekao ubezpieczenia nieruchomości. Zniżkę 0,1 p.p. kredytobiorca otrzyma w przypadku wzięcia udziału w programie inwestycyjnym ze składką po 100 zł miesięcznie na każde 100 tys. zł kredytu.

Na trzecim miejscu rankingu kredytów hipotecznych w walucie krajowej plasuje się BZ WBK. Bank oferuje kredyt hipoteczny z marżą liczoną od 0,99 p.p., niewysoką 2-proc. prowizją, którą bank kredytuje i niewielkim cross-sell’em. Takie warunki kredytu hipoteczny w złotych BZ WBK oferuje klientom pod warunkiem założenia konta osobistego i miesięcznymi wpływami w minimalnej wysokości wynoszącej 2 000 zł.

Najlepsze kredyty hipoteczne w euro!

Najkorzystniejsze oferty kredytów hipotecznych w euro posiadają obecnie mBank i Multibank. Oferty tych banków zawierają marże na poziomie 2,4 p.p.. Kredytobiorcy kredytów hipotecznych w walucie obcej muszą się jednak liczyć z dodatkowymi opatami, jakimi są ubezpieczenie spłacania rat oraz dodatkowe ubezpieczenie w przypadku niskiego wkładu własnego.

Czytaj więcej:

Banki – kredyt hipoteczny: