Wady i zalety faktoringu

Faktoring jest przyspieszeniem spływu należności z tytułu faktur wystawionych krajowym i zagranicznym odbiorcom. Przedstawiamy wady i zalety tego typu usługi.

plusy i munusy faktoringuZanim zdecydujesz się na jakiś produkt lub usługę, najpierw warto dokładniej się z nim zapoznać. Każdy produkt, nawet najlepszy, ma swoje wady i zalety. Podobnie jest z faktoringiem.

Zalety faktoringu

Zacznijmy od zalet. Faktoring jest idealnym zabezpieczeniem przed zwłoką w płatnościach ze strony kontrahentów. Wzbogacony jest o doradztwo oraz zarządzanie fakturami, a także ewentualną windykację należności w przypadku braku płatności od kontrahenta.

W przypadku faktoringu pełnego, istnieje szansa na niemal zupełne zlikwidowanie ryzyka handlowego przy różnego rodzaju transakcjach. Faktoring niepełny również wiąże się z niższym ryzykiem, więc banki wymagają niższej zdolności kredytowej.

Kredyt obrotowy można zastąpić faktoringiem, dzięki czemu nie obciąża się finansów firmy. Pozwala on również zaoferować klientom korzystniejsze warunki, a co za tym idzie – umocnić swoją pozycję i konkurencyjność na rynku.

Nie istnieje jeszcze ustawa regulująca faktoring, co firmom zajmującym się nim umożliwia szerszy zakres działania. Jeśli firma skorzysta z usługi profesjonalnej firmy faktoringowej, to nie poniesie żadnych kosztów związanych z ewentualną windykacją czy obsługą prawną.

Wady faktoringu

Oprócz szeregu zalet, faktoring ma również swoje wady. W porównaniu ze zwykłym kredytem handlowym, jego koszta są znacznie wyższe. Dlatego zanim się na niego zdecydujesz, warto wziąć kartkę i rozpisać na niej wszelkie plusy i minusy.

Aby z niego skorzystać, trzeba osiągnąć odpowiednią wysokość obrotów. W przeciwnym razie faktor nie będzie chciał nawiązać z przedsiębiorstwem współpracy. Czasami w umowie jest wpisana klauzula o przejęciu ryzyka przez przedsiębiorcę. Czasem faktor chce uniknąć ryzyka, więc woli się w ten sposób zabezpieczyć. Faktoring obniża również rentowność firmy przedsiębiorcy.

Faktoring nie dla wszystkich

Faktoring ma wiele zalet, jednak aby z niego skorzystać musisz osiągnąć odpowiednie obroty. Zanim jednak zdecydujesz się na niego, dokonaj szczegółowej analizy zysków i strat, co pomoże zapobiec ewentualnym stratom związanych ze źle podjętą decyzją.

Więcej o faktoringu: