Wzrost na rynku faktoringu

faktoring krajowyW pierwszych trzech kwartałach 2011 banki oraz firmy zgromadziły faktury na sumę ponad 57 mld zł, oznacza to roczny wzrost o ok. 26%.

Wierzytelności jakie wykupiły firmy faktoringowe w 2011 roku wyniosły 32 mld zł (zwiększenie o 16%), natomiast banki zanotowały 25,1 mld zł ( wzrost i 42%).

Na rynku faktoringu nadal utrzymuje się tendencja wzrostowa. Tak dobre wyniki rynku faktoringu świadczą przede wszystkim o wysokich wynikach finansowych przedsiębiorstw, które z niego korzystają. Faktoring cieszy się coraz większą popularnością na rynku produktów finansowych, wzrasta jego renoma i odnotowuje się coraz większe zainteresowanie tą formą finansowania.

Liderem na rynku faktoringu w Polsce nadal jest Raiffeisen Bank, którego obroty mają wysokość 11,3 mld zł. Kolejne miejsce zajmuje Coface Poland Factoring z obrotami na poziomie 7,69 mld zł. Miejsce na podium  zamyka ING Commercial Finance z wynikiem 7,05 mld zł.

Wśród banków które mogą pochwalić się największym wzrostem obrotów są Alior Bank – 413 % I Bank Handlowy – 112 %. Nie wszystkie firmy mogą zanotować wzrost, niektóre niestety zaiczyły spadek obrotów, należą do nich m.in. Arvato Services Polska, ING Commercial Finance czy IFIS Finanance.

Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że przewidywany wzrost obrotów na 2011 rok w porównaniu do roku poprzedniego zostanie osiągnięty.

 

Więcej o faktoringu: